Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan korku anında yapılacak dua Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  korku anında yapılacak dua

  Reklam
  KORKU ANINDA YAPILACAK DUA
  BİR KİMSENİN YOLCULUKTA İNSANLARDAN YA DA
  BAŞKALARINDAN KORKTUĞU ZAMAN YAPACAĞI DUA
  Hadisler
  983. Ebû Musâ el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir topluluktan kuşkulandığı zaman şöyle dua ederdi:
  - “Allahım! Senden, onların önünü kesmeni istiyoruz. Onların verecekleri zarardan sana sığınıyoruz”.
  Ebû Dâvûd, Vitr 30
  Açıklamalar
  Allah Teâlâ’nın koruması altında olan Hz. Peygamber’in herhangi bir topluluktan korkması, kuşkulanması tamamen onun beşerî tarafıyla ilgilidir. Bu korku kendisinden çok, yanındakiler açısından duyduğu bir endişe olabilir. Kaldı ki bir insan olarak zaman zaman korku duyması da pek tabiidir. Ayrıca ümmetini eğitmek ve onlara bu duayı öğretmek için korkudan söz etmiş de olabilir.
  “Senden onların önünü kesmeni istiyoruz” beyanı, “Seni onlara karşı siper ve sığınak ediniyoruz” şeklinde de ifade edilebilir. Düşman cepheden gelerek hücum edeceği için, “Onların göğüsleri önüne siper olmanı diliyoruz” denilmiştir. Aslında bu dilek, “Düşman hangi yönden gelecekse oradan önlerini kesmeni istiyoruz” anlamındadır.
  Bu dua müslümanların ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, düşmanın kendilerine verebileceği zarara karşı Allah’ın eşsiz kudretine ve himayesine sığınmaları gerektiğini bildirmektedir. Allah’ın karşılarına çıktığı herhangi bir gücün muzaffer olması düşünülemez. Bu sebeple Peygamber Efendimiz, biz ümmetine en büyük güvencenin Allah Teâlâ’nın himaye ve yardımı olduğunu hatırlatmaktadır. Eğer O, müsaade etmezse, ne gücün ne kuvvetin ve ne de teknolojinin herhangi bir yararı olur.
  Öte yandan düşman karşısında Kureyş sûresini (li îlâfi Kureyşin...) okumanın uygun olacağını söyleyen âlimlerde bulunmaktadır.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Herhangi bir topluluktan korkan ve kendisine zarar vermelerinden kuşkulanan kimsenin dua edip Allah’a sığınması sünnettir.
  2. Peygamberler de birer insan olarak korku ve kuşku duyarlar.
  Riyazüs Salihin


  Paylaş
  korku anında yapılacak dua Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  insanlar aciz olarak yaratılmışlardır. Sığınacakları, yardım isteyecekleri birini hatırlamaları için korku verilmiştir. Herhangi bir korku anında Allah'ı hatırlayarak yardım edecek tek kişi olduğunu unutmamamız gerekir.korku anında ne yapılmalı,  korku endişe duası,  düşmanın zarar vermemesi için dua,  korku endişe için dua,  ani korkularda neler yapmalı,  düşmanın zarar vermemesi ıcın dua,  endişe ve korkuya karşı dualar