Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Çocuklara selam verilmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Çocuklara selam verilmesi

  Reklam
  ÇOCUKLARA SELÂM VERİLMESİ
  Hadisler

  864.Enes radıyallahu anh, çocuklara rastladığı zaman onlara selâm verir ve:
  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem böyle yapardı, derdi.
  Buhârî, İsti’zân 15; Müslim, Selâm 15. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Edeb 136; Tirmizî, İsti’zân 8; İbni Mâce, Edeb 14
  Açıklamalar
  Peygamber Efendimiz’in çocuklara selâm verdiği ve bunu hiç ihmâl etmediği sahâbeden gelen çeşitli rivayetlerden anlaşılmaktadır. Enes İbni Mâlik, çocuk yaşta Hz. Peygamber’in uzun süre hizmetinde bulunan ve bu sebeple onun davranışlarını en iyi bilen sahâbîlerden biri olduğu için, Resûl-i Ekrem’in bu sünnetini ömrü boyunca ihyâ etmiştir. Enes’in yanında bulunan sahâbî ve tâbiîler ile, küçükken selâm verdiği çocuklar da büyüyünce kendisinin bu davranışını sonraki nesillere aktarmışlardır.
  Peygamberimiz’in çocuklara selâm vermesi, hem onun tevâzuunu, hem çocuklara şahsiyet kazandırma yönündeki üstün ahlâkını, hem de selâmı küçük büyük toplumun her kesimi arasında yayma gereğini ortaya koyucu özellikler taşır. Büyükler de çocukların kendilerine verdiği selâmı alırlar. Çocuklara selâm verme ve selâmlarını alma, onların şahsiyet oluşumuna, topluma uyum sağlamalarına ve küçük yaştan itibaren eğitilmelerine büyük katkı sağlar. Modern psikolojinin önemle üzerinde durduğu konuların başında, insan şahsiyetinin çocuk yaştan itibaren oluşmaya başladığı gerçeği gelir. Peygamberimiz’in bu yöndeki uygulamaları, emir ve nehiy özelliği taşıyan tavsiyeleri müslüman psikologların ilgi alanı olmaya değer niteliktedir. Bu yönde ortaya konulacak araştırmalar modern psikolojiye de önemli katkılar sağlayabilir.
  Bu hadis 605 no’lu rivayet olarak da geçmişti.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Peygamber Efendimiz’in sünnetlerinden biri de çocuklara selâm vermesidir.
  2. Çocuklara selâm vermek, onların şahsiyetlerinin oluşumuna, eğitimine, kalblerinin hoş tutulmasına vesile olur.
  3. Peygamberimiz’in sünnetlerini sahâbîler eksiksiz uygulamaya gayret ederlerdi. Bizlerin de bu şekilde hareket etmemiz, Peygamber Efendimiz’e saygının ve sünnetine uymanın bir gereğidir.
  Riyazüs Salihin


  Paylaş
  Çocuklara selam verilmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların güzel ahlak üzere yetişmesi için peygamber efendimiz çocuklara önem verir ve onlarla ilgilenir başlarını okşar ve selam verirdi.