Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Kadının Yolculuğu ile ilgili hadisler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının Yolculuğu ile ilgili hadisler

  Reklam
  KADININ KIZIN YOLCULUĞU HAKKINDAKİ HADİSLER
  hadis
  kaynak
  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helal değildir.” Buhari, Taksiru’s-Salat 4; Müslim, Hacc 419, 422, (1339); Muvatta, İsti’zan 37, (2, 979); Ebu Davud, Menasik 2, (1723-1725); Tirmizi, Rada 15, (1170).
  İbnu Abbas (radıyallahu anhüma) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurdular: “Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!”


  Bunun üzerine bir adam kalkarak: “Ey Allah’ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!” dedi. Aleyhissalatu vesselam: “Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!” diye emretti.” Buhari, Cezau’s-Sayd 26, Cihad 140, 181, Nikah 111; Müslim, Hacc 424, (1341).


  Paylaş
  Kadının Yolculuğu ile ilgili hadisler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların tek başlarına yolculuk yapmaları doğru olmaz.Yanında oğlu kocası gibi bir yakını ile gitmesi daha doğrı olanıdır.fakat imkansızlıklar dolayısı ile günümüzde tek başlarına yolculuk yapılmaktadır.