Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Hul ile ilgili hadisler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hul ile ilgili hadisler

  Reklam
  Hul hakkındaki bazı hadisler
  hadis
  kaynak
  Sevban (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:


  “Ciddi bir sebep olmadan, kocasından hul’ yoluyla boşanan kadın, cennetin kokusunu alamaz.”

  Ebû Davud’un bir rivayetinde şöyle denmiştir: “Hangi kadın zevcesinden boşanma taleb ederse…” Ebû Hüreyre’nin Nesai’de gelen bir rivayetinde: “Kocasından hul’ suretiyle boşanan kadınlar (günahça) münafıklar gibidir” buyurulmuştur. Tirmizi,Talak 11, (1186,1187); Ebû Davud, Talak 18 (2226); Nesai, Talak 34, (6,168).
  İbnu Abbas (radıyallahu anh) anlatıyor: “Sabit İbnu Kays İbni Şemmas (radıyallahu anh)’ın hanımı Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)’e gelerek:


  “Ben Sabit’i ahlak ve diyanetinden dolayı itab etmiyorum. Ancak İslam’da küfre düşmekten korkuyorum -bu sözüyle nefret ettiğini söylemek istedi-” dedi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam):

  “(Mehir olarak aldığın) bahçesini iade eder misin?” diye sordu. Kadın:

  “Evet!” deyince, Sabit’e:

  “Bahçeyi al ve onu boşa!” dedi. Buhari, Talak 12; Nesai, Talak 34, (6,169); İbnu Mace, Talak 22, (2056).
  Nafi, Safiyye (radıyallahu anha)’nin bir azadlısından rivayet etmiştir: “Safıyye, kendine ait ne varsa hepsini vermek karşılığında kocasından ayrılmıştır da İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) bunu yadırgamamıştır.” Muvatta, Talak 32, (2, 565).


  Paylaş
  Hul ile ilgili hadisler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herhangi bir çıkar gözeterek evlilik hayatını bitirmeye çalışan kadın veya erkeklerin büyük bir günaha girecekleri bildirilmiştir. Evlilik önemli bir müessesedir. Bu nedenle alacakları düşünerek boşanmak doğru değildir.