Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Kütüb-u Sitte Fezail bölümü -bazı zamanların fazileti-CUMA Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kütüb-u Sitte Fezail bölümü -bazı zamanların fazileti-CUMA

  Reklam
  Konu: Bazı Zamanların Fazileti - Cuma Günü
  Ravi : Evs İbnu Evs
  Hadis :Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum`a, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Adem aleyhisselam(ıntoprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur`a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arzedilir." Orada bulunanlar: "Salavatlarımız size nasıl arzedilir? Siz çürümüş olacaksınız!" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Allah Teala Hazretleri, Arz`a peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı" buyurdular.
  HadisNo :4568


  Konu: Bazı Zamanların Fazileti - Cuma Günü
  Ravi :İbnu Ömer
  Hadis :Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cum`a gecesi veya cum`a günü vefat eden hiçbir müslüman yoktur ki, Allah onu kabir fitnesinden korumamış olsun."
  HadisNo:4569


  Konu :Bazı Zamanların Fazileti - Cuma Günü
  Ravi :Ebu Hüreyre
  Hadis :Resulullah (sav) cum`a gününden bahis açıp dedi ki: "Onda bir saat vardır; müslüman bir kul namaz kılar olduğu halde, o saate erse, Allah`tan her ne istemişse onu Allah kendisine mutlaka verir." Bunu söylerken [Resulullah] eliyle o vaktin azlığını işaretliyordu.
  HadisNo:4570

  Konu :Bazı Zamanların Fazileti - Cuma Günü
  Ravi :Ebu Bürde
  Hadis :Ebu Bürde, babası Ebu Musa el`Eş`ari (ra)` den naklediyor: "Resulullah (sav): "Cum`adaki icabet saati imamın minbere oturduğu anla, namazdan çıkması anına kadar geçen vakittir" dediğini işittim."
  HadisNo:4571


  Konu :Bazı Zamanların Fazileti - Cuma Günü
  Ravi :Enes
  Hadis :Cuma günü, (duaların kabul edileceği) ümit edilen saati, ikindi namazından sonra güneşin ufuktan kaybolması anına kadar arayın.
  HadisNo :4572


  Paylaş
  Kütüb-u Sitte Fezail bölümü -bazı zamanların fazileti-CUMA Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde cuma gecesi ve gündüzüne ayrı önem vermektedir. Cuma günü Müslümanların bayramı sayılmaktadır ve cuma günleri edilen dualar kabul edilmektedir.