Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Resulullah Efendimiz (sav)affedici olmanın fazileti üzerinde özellikle durmuş Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Resulullah Efendimiz (sav)affedici olmanın fazileti üzerinde özellikle durmuş

  Reklam
  Kuran-ı Kerim’de "... yine de affeder, hoş görür (kusurlarını yüzlerine vurmaz) ve bağışlarsanız, artık elbette Allah, bağışlayandır, esirgeyendir"(Teğabün Suresi, 14) buyruluyor.
  Özellikle müminlerin kendi aralarında hoşgörülü ve affedici olmaya çok dikkat etmeleri gerekir.

  Resulullah Efendimiz (sav)affedici olmanın fazileti üzerinde özellikle durmuş, bunun müminler arasında kardeşlik duygularının gelişmesinde vesile olacağını söylemiştir. O’nun örnek alınacak davranışlarından biriside şahsi sebeplerden dolayı kimseye kin tutmaması ve düşmanı bile olsa devamlı olarak affetme yoluna gitmesidir.
  Nitekim Peygamber Efendimiz (sav)şöyle buyurmuştur: "Alçak gönüllülük insana yükseklikten başka birşey arttırmaz. Alçak gönüllü olun ki Allah sizi yükseltsin. Af ve bağışlanma insanın ancak şerefini yükseltir. Affediniz ki Allah sizi izzetlendirsin."(Isfahani)

  Müslümanlar birbirleri üzerindeki haklarından vazgeçmeleri gerekir. Kin tutmak ve intikam almak gibi düşüncelerin müminler arasında yeri yoktur. Affedici olmak ahirette müminin derecesini arttırır ve dünya hayatında tesanüd duygularının gelişmesine yardımcı olur. Allah’ın Resulü şöyle buyuruyor: "Allahu Teala kıyamet günü mahlukatı mahşer yerine topladığı zaman arşın altından üç defa ‘ey iman edenler, Allah sizi affetti, siz de birbirinize olan hakkınızı bağışlayın’ diye seslenilir."(Kitabü’t-Tebsire)


  Paylaş
  Resulullah Efendimiz (sav)affedici olmanın fazileti üzerinde özellikle durmuş Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimiz affetmeyi sevmekte ve teşvik etmektedir.Peygamber efendimizi Mekke'de taşladıkları zaman bile onları daha sonra affetmiştir.Yani insanların kötü muamelelerine karşın affedici olmalı ve onlar için dua etmek gerekir.