Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Kuraklık Olduğunda İnsanların İmamdan Yağmur Duası İstemeleri ile ilgili hadis Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kuraklık Olduğunda İnsanların İmamdan Yağmur Duası İstemeleri ile ilgili hadis

  Reklam
  (500) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Bir kimse Cuma günü minberin karşısındaki kapıdan içeriye girdi. Rasulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)ayakta hutbe okuyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in karşısında dikilip:
  −Ya Rasulallah, davarlar helak oldu ve yollar kesildi. Allah’a dua et de imdadımıza yetişsin dedi. Enes (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elini kaldırdı ve:
  ‘Allahumme Eskına, Allahumme Eskına, Allahumme Eskına’ dedi. Enes (Radiyallahu Anh) devamla şöyle dedi:
  −Allah’a yemin ederim ki, o sırada biz, gökyüzünde ne kalın ne de ince buluttan bir şey görmüyorduk. Bizimle Seli Dağı arasında o zaman hiçbir ev hiçbir konak da yoktu. Enes (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Derken Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in arkasından kalkan şeklinde bir bulut belirdi. Semanın ortasına ulaşınca yayıldı. Sonra yağmur yağmaya başladı. Enes (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Allah’a yeminle söylüyorum, biz altı gün güneşin yüzünü göremedik. Sonra öbür Cuma günü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)yine ayakta hutbe okurken, aynı kapıdan bir kimse girdi, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in karşısında dikilip:
  −Ya Rasulallah! Mallar helak oldu, yollar da kesildi. Allah’a dua et de bu yağmuru durdursun dedi. Enes (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)ellerini kaldırdı ve:
  ‘Ey Allah’ım etrafımıza, üzerimize değil. Ey Allah’ım! Tepelere, dağlara, kelelere, bayırlara, derelere ve ağaçlıklara yağdır’ buyurdu. Enes (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Bunun üzerine yağmur kesildi. Namazdan çıktığımızda güneş altında yürüyorduk...”
  Buhari (967) Müslim (897/8) Malik (1/191) Ebu Davud (1174) Nesei (1514) İbnu’l-Carûd (256) İbni Hibban (992) Beyhaki (3/353-355) Ahmed (3/104-187) Albânî (416 İrva)
  (2) Yağmur Duasına Çıkarken Tevazu
  (501) İshak bin Abdullah bin el-Kinâne şöyle dedi:
  “Emirlerden bir emir yağmur duası namazını Abdullah bin Abbas (Radiyallahu Anh)’a sormam için beni ona gönderdi. İbni Abbas (Radiyallahu Anh):
  −Onun bunu bana bizzat kendisinin sormasına mani nedir? dedi. Sonra da şöyle dedi:
  −Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yağmur duası namazına mutevazi, boynu bükük, mahzun bir halde yavaş yavaş yürüyerek çıktı. Bayramda kıldırdığı gibi iki rekât namaz kıldırdı. Bu bayram ve cuma hutbeleriniz gibi hutbe irad etmedi.”
  İbni Mace (1266) Ebu Davud (1165) Nesei (1520) Tirmizi (558) Darekutni (2/68) Hakim (1/326) Beyhaki (3/347) İbni Ebi Şeybe (2/358) Ahmed (1/269-355) Albânî (665 İrva)


  Paylaş
  Kuraklık Olduğunda İnsanların İmamdan Yağmur Duası İstemeleri ile ilgili hadis Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ülkemizde son zamanlarda sık gördüğümüz olayların başında kuraklık gelmektedir.Yağmur duası dinimizde vardır.Bu nedenle her şeyi Allah'tan beklemek gerekir.Bu nedenle dua edilmelidir.