Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Bâin Talak :ile ilgili hadis Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bâin Talak :ile ilgili hadis

  Reklam
  (5) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle haber verdi:
  “Rifâa el-Kurazi karısını elbette talakı ile boşadı. Kadın ondan sonra Abdurrahman bin Zübeyr el-Kurazi ile evlendi. Bir müddet sonra kadın Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e geldi ve:
  −Ya Rasulallah, bu kadın Rifâa’nın yanında onun nikahlısı idi. Rifâa onu üç talakın sonuncusu ile boşadı. Rifâa’dan sonra bu kadınla Abdurrahman bin Zübeyr evlendi. Fakat ya Rasulallah, vallahi Abdurrahman’ın beraberindeki şey ancak şu saçak gibidir dedi ve kadın cilbabından sarkan bir saçağı eline alıp gösterdi. Ravi dedi ki:
  −Bu sırada Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında oturuyordu, Halid bin Saîd (Radiyallahu Anh)’de hücrenin kapısında kendisinin içeriye girmesine izin verilmesi için bekliyordu. Kadının bu sözlerini işitince Halid (Radiyallahu Anh) dışardan:
  −Ya Eba Bekir, ya Eba Bekir, şu kadını Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında apaçık söylediği o sözlerden men etmeyecek misin? diye seslenmeye başladı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tebessüm etmenin dışında bir şey yapmadı. Sonra kadına:
  −‘Her halde Rifâa’ya dönmek istiyorsun. Fakat sen ikinci kocan Abdurrahman’ın balçığından tadıncaya ve o da senin balçığından tadıncaya kadar bu dönüş olmaz’ buyurdu.
  Elbette: Talakı, bain talakın diğer bir adıdır, aynı manaya gelir. Bu talak kişinin eşine bir daha dönme imkanı olmayan talaktır.
  Buhari (6062) Müslim (1433/111) Nesei (6/93) Tirmizi (1118) Darimi (2/161-162) İbni Mace (1932) İbnu’l-Carud (683) Begavi (2361) Ahmed (6/34-37-38-226-229) Albani (1887-İrva)


  Paylaş
  Bâin Talak :ile ilgili hadis Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Boşanmaya dinimiz hoş bakmaz.Fakat boşanma vardır.Kişilerin mutlu ve huzurlu bir aile ortamında yaşamaları ilk tercihtir.Fakat bazen öyle durumlar gelir ki insanların boşanmalarından başka çare kalmaz.talak ile ilgili hadisler