Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Hediyelik Kurban Devesi Topalladığı Zaman Ne Yapılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hediyelik Kurban Devesi Topalladığı Zaman Ne Yapılır

  Reklam
  30) Musa bin Seleme el-Huzeli şöyle tahdis etti:
  “Ben ve Sinan bin Seleme umre yapmak niyetiyle yola çıktık. Sinan yanında kurbanlık bir deve götürüyordu. Yolda giderken kurbanlık deve yorgun düşüp yürüyemez oldu. Deve yürümekten kesilince Sinan bunun hükmünü bilemekten aciz kalıp ona nasıl muamele yapacağını kestiremedi. Eğer şehre varırsam bunun hükmünü mutlaka soracağım diye yemin etti. Bir kuşluk vakti Bathaya indiğimiz zaman, haydi İbni Abbas (Radiyallahu Anh)’a gidelim ve bu meseleyi ona anlatalım dedi. İbni Abbas (Radiyallahu Anh)’a kurbanlık devesinin halini anlattı. İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  −Tam bilene düştün. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir kimseyle on altı adet kurbanlık deve yolladı ve o şahsı kurbanları hususunda emir yapıp onları Mekke’de kesmesi için gönderdi. O Şahıs biraz gitti sonra döndü ve:
  −Ya Rasulallah, develer yürümekten kesilip yolda kalanı olursa ne yapacağım dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Onu boğazla, sonra devenin hediye kurbanı olduğunun alameti boynundaki gerdanlık nallarını kanına bulaştır, sonra bu kanlı nallar ile devenin hörgücünün yanını damgala. Sen ve kafile arkadaşlarından hiç kimse bunun etinden yemeyin’ buyurdu.”
  Müslim (1325/377) Ebu Davud (1763) İbni Mace (3105) İbni Huzeyme (2578) İbni Hibban (4025)


  Paylaş
  Hediyelik Kurban Devesi Topalladığı Zaman Ne Yapılır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanların hediyeleri bazen vermeden bozulabilir,arıza yapar yada hayvanlar hastalanabilir.Bu gibi durumlar insanların canlarını sıkmaktadır.Fakat hayvanlar ise kesmek kurban etmek gerekmektedir.sinan bin seleme