Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Bir kötülük işlediğinde hemen tövbe et Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir kötülük işlediğinde hemen tövbe et

  Reklam
  Bir kötülük işlediğinde hemen tövbe et. Gizli günahına gizlice, açıktan işlediğin günahına açıkça tövbe et.” Hadisinde geçen açık ve gizli tövbe nasıl yapılır?

  Soru

  “Bir kötülük işlediğinde hemen tövbe et. Gizli günahına gizlice, açıktan işlediğin günahına açıkça tövbe et.” Hadisinde geçen açık ve gizli tövbe nasıl yapılır?
  Kullanıcı: ravil26 | Tarih: 05-Mayıs-2011, Saat: 03:03:05


  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  İmam Gazali bu hadisi kısaca rivayet etmiştir. (İhya, 4/47; bk. Iraki, Tahricu ahadisi’l-İhya- ihya ile birlikte- a.g.y)

  İmam Beyhakî ise hadisi daha uzunca rivayet etmiştir. Hadisin tam tercümesi şöyledir: “Hz. Peygamber Muaz b.Cebel’i Yemen’e gönderirken ona şu tavsiyelerde bulunmuştur: “Allah’a ibadet et ve ona şirk koşma. Allah’ı görür gibi ona kulluk et. Her taşın ve her ağacın yanında Allah’ı zikret. Eğer gizlice bir kötülük işlersen, ardından hemen gizlice bir iyilik yap.. Eğer açıktan bir kötülük işlediysen ardından hemen açıktan bir iyilik yap. Allah’tan kork ve mazlumun bedduasından çekin!” (Beyhakî, Şuabu’l-iman, 2/78)

  İmam Gazalî, bu hadisin kısa bir açıklamasını şöyle vermektedir. Gizlice verilen sadaka, (gizlice yapılan) gece günahlarına kefaret olur. Açıktan verilen sadaka ise, (açıktan yapılan) gündüz günahlarına kefaret olur(İhya, a.g.y).

  Bundan anlaşılıyor ki, “her karşılık amelin cinsindendir” kaidesi burada da geçerlidir. Gizlice yapılan günahın kefaret karşılığı gizlice yapılan iyiliklerdir. Açıktan yapılan günahların kefaret karşılığı ise, açıktan yapılan iyiliklerdir.  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Bir kötülük işlediğinde hemen tövbe et Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rabbim hepimizi günah işlemekten,ve şeytanın fitnesinden,şerrinden muhafaza buyursun.amin.paylaşım için teşekkürler kardeşim allahım razı olsun.. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  size bir şey sorucam.ben bir günah işledim ve bu günah kefaret gerektirirmiş ben kaç gün kefaret orucu tutarım? 4. 4
  Kefaret gerektiren günahlar;
  Kürtaj yapmak, yeminini bozmak ve oruçluyken eşi ile cinsel ilişkide bulunmaktır.
  sizinki hangisiişlediğin günahlar için ne yapmalıyız,  bir kötülük işlediğinde hemen tövbe et. gizli günahına gizlice açıktan işlediğin günahına açıkça tövbe et,  günah mı işledin hemen tövbe et,  bir günah işlediğin zaman ne yapılmalı,  işlediğimiz kötülükten nasıl tövbe edilir,  bir günah işlediğimizde ne yapmalıyız