Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Riyazü's Salihin - Kocasının Yanında Olan Kadının Sormadan Nafile Oruç Tutmasının Haramlığı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Riyazü's Salihin - Kocasının Yanında Olan Kadının Sormadan Nafile Oruç Tutmasının Haramlığı

  Reklam
  hadis icinde Riyazü's Salihin - Kocasının Yanında Olan Kadının Sormadan Nafile Oruç Tutmasının Haramlığı konusu , Riyazü's Salihin - Kocasının Yanında Olan Kadının Sormadan Nafile Oruç Tutmasının Haramlığı
  KOCASI YANINDA BULUNAN BİR KADININ
  ONUN İZNİNİ ALMADAN NAFİLE ORUÇ TUTMASININ HARAM OLDUĞU
  Hadis
  1754- عنْ أَبي هُريْرةَ رضِيَ اللَّه عنْهُ أَنَّ رسُولَ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم قَالَ : « لا يَحِلُّ للمَرْأَةِ أَنْ تَصُومَ وَزَوْجُهَا شاهِدٌ إِلاَّ بإِذْنِهِ ولا تَأْذَنَ في بَيْتِهِ إِلاَّ بإِذْنِهِ » متفقٌ عليه .
  1754. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  "Kocası yanında iken onun iznini almadan bir kadının nafile oruç tutması helâl olmaz. Kadın, kocasının izni olmadıkça, evine hiç kimsenin girmesine izin veremez."
  Buhârî, Nikâh 86; Müslim, Zekât 84. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 73; Tirmizî, Savm 64; İbni Mâce, Sıyâm 53
  Açıklamalar
  Dinimiz, karı ile kocanın birbirlerinin hak ve vecibelerine saygılı olmaları gereğini onlara çeşitli vesilelerle hatırlatır. Karı koca, baba oğul, kardeşler arasında bile arzu ve isteklerin her zaman birbirine uymadığı görülür. Anlayış ve hoşgörü, sevgi ve saygı, hak ve hukuka riayet bütün meselelerin hallinde yegâne çaredir. Ailenin reisi olan kocanın hakkı, bir hanım için nafile oruç tutmaktan daha önce gelir.
  Bu sebeple kadın, kocasının iznini almadan nafile oruç tutamaz. Bir kadının kocasının iznini almadan nafile oruç tutmasını Hanefî mezhebi ulemâsı haram saymıştır. Şâfiî mezhebinde ise bunun hükmü mekruhtur. Fakat izin almadan oruca niyet etmişse orucu sahih olup, tamamlaması gerekir. Farz olan ramazan orucu bu iznin dışındadır. Çünkü ramazanda karı ve koca her ikisi de oruç tutmakla mükelleftir. Kazaya kalan ramazan orucunu tutmak farz olduğu için, farzın kazası da izin almayı gerektirmez. "Kocası yanında iken" denilmesinin sebebi, kocası yoksa onun iznini almadan oruç tutulabileceği içindir. Kocaları yanında bulunan müslüman hanımlar hem haram işlememek hem de aile huzursuzluğuna sebep olmamak için kocalarından izin almak suretiyle nafile oruç tutmalıdırlar. Dindar ve anlayışlı bir koca da bu gibi hususlarda hanımına anlayışlı davranmalıdır.
  Kadınlar, kocalarının evlerinin bekçileri olup, onlar evde olmadığında sorumluluk kendilerine aittir. Fakat evin asıl sahibi ve emniyetinden mesul olan erkektir. Bu sebeple kadının evde yapacağı tasarruflar konusunda erkeğin izninin olması gerekir. Özellikle dedi koduya yol açacak ve aile huzurunu bozacak davranışlardan son derece sakınılması icap eder.
  Bir hanımın dikkat edeceği hususların başında, kocasının izni olmadıkça yabancı kimselerin eve girmesine hiçbir şekilde izin vermemesi gelir. Bir çok aile yuvasının yıkılmasının, hatta cinayetler işlenmesinin ve ardı arkası kesilmeyen huzursuzlukların ortaya çıkmasının en önemli sebebi, dinimizin yasakladığı ve asla câiz görmediği bazı tutum ve davranışlardır.
  Bundan dolayı mü'min bir kadın, kocasının izin verdikleri dışında hiç kimseyi kocası yokken evine almamalıdır. Evine almaması gerekenler sadece yabancı erkekler olmayıp, kocasının gelmesini istemediği kadınlar da aynı hükme tâbîdir. Ancak çok zarûri durumlar bu hükmün dışında tutulmuştur. Meselâ kiracı olarak oturulan bir evin sahibinin evi görmek için gelmesine izin verilmesi gibi.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Kocanın kadın üzerindeki hakkı nafile oruçtan önce gelir.
  2. Kocası yanında olan bir kadının onun iznini almadan nafile oruç tutması haramdır.
  3. Farz olan ramazan orucunu tutmak için kadının kocasından izin alması gerekmez.
  4. Kadının kocasının izni olmaksızın yabancı bir erkeği veya kadını evine misafir olarak kabul etmesi câiz değildir.  Paylaş
  Riyazü's Salihin - Kocasının Yanında Olan Kadının Sormadan Nafile Oruç Tutmasının Haramlığı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların nafile oruç tutması için kocalarının izni ve bilgisi gerekmektedir.Zira farz değil nafile bir ibadettir.Bu nedenle kocasının bilgisi olması gerekmektedir ki aralarında problemler olmasın.kadın kocasına sormadan oruç tu,  kocasının yanında,  kadinin kocasina sormadan oruc tutmasi,  bir kadın kocasına sormadan nafile oruç tutabilir mi,  kadın kocasına sormadan nafile namaz,  kadının kocasına sorması gerekenler,  kaza orucunu için kocaya sormak