Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Kadın İle İlgili Hadisler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın İle İlgili Hadisler

  Reklam
  Kadın İle İlgili Hadisler
  ***Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “ALLAHa ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir.”Buhârî, Taksîru’s-Salât 4; Müslim, Hacc 419, 422, (1339); Muvatta, İsti’zân 37, (2, 979); Ebü Dâvud, Menâsik 2, (1723-1725); Tirmizî, Radâ 15, (1170).
  ***Ebu Hüreyre (radıyALLAHu anh) anlatıyor: “Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: “Kadınlara hayırhah(dikkatli olun,incitmeyin) olun, zira kadın bir eyeği kemiğinden yaratılmıştır. Eyeği kemiğinin en eğri yeri yukarı kısmıdır. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi haline bırakırsan eğri halde kalır. Öyleyse kadınlara hayarhah olun.”
  Buhari, Nikah 79, Enbiya 1, Edeb 31, 85, Rikak 23; Müslim, Rada 65, (1468); Tirmizi, Talak 12, (1188).
  ***İbnu Abbas (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: “Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!”
  Bunun üzerine bir adam kalkarak: “Ey ALLAH’ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!” dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: “Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!” diye emretti.”Buhâri, Cezâu’s-Sayd 26, Cihâd 140, 181, Nikâh 111; Müslim, Hacc 424, (1341).
  ***Enes(r..a.) anlatıyor;Resulullah (sav) Fatıma (ra)’ya, bir köle getirdi. Bunu ona hibe etmişti. Hz. Fatma’nın üzerinde (çok uzun olmayan) bir elbise vardı, elbiseyi başına çekecek olsa öbür ucu ayaklarına ulaşmıyordu. Elbisesiyle ayaklarını örtecek olsa üst ucu başına yetişmiyordu. Resulullah (sav), örtünme hususunda maruz kaldığı sıkıntıyı görünce: “Bu kıyafette olmanın sana bir mahzuru yok, zira, karşındakiler baban ve kölendir.” buyurdu. kaynak;Ebu Davud, Libas 35, (4106)
  ***Ümmü Seleme anlatıyor;Ben Resulullah (sav)’ın yanında idim. Yanında Meymüne Bintu’l-Haris (ra) da vardı. (Bu esnada) İbnu Ümmi Mektum bize doğru geliyordu. -Bu vak’a, tesettürle emredilmemizden sonra idi- ve yanımıza girdi. Resulullah (sav) bize: “Ona karşı örtünün!” emretti. Biz: “Ey ALLAH’ın resulü! O, ama ve bizi görmeyen (ve varlığımızı tanımayan) bir kimse değil mi?” dedik. Bunun üzerine: “Siz de mi körlersiniz, siz onu görmüyor musunuz ?” buyurdu.  Paylaş
  Kadın İle İlgili Hadisler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlar bizlere Allah'ın emanetidir.Peygamber efendimiz veda hutbesinde böyle söylemiştir.Onlara eziyet etmeden güzel ve nazik şekilde davranmak gerekir.Onların hem maddi hem de manevi olarak korunması gerekmektedir.kadın ile ilgili hadisler,  kadın ile ilgili hadis,  kadin ile ilgili hadis,  kadınlar ile ilgili hadisler,  kaın ile ilgili hadis,  kadinlarla ilgili hadisler,  kadinlar hakkinda hadisler