Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Altın ve Gümüş Kap Kullanmak ve Bunlarla Yemek-İçmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Altın ve Gümüş Kap Kullanmak ve Bunlarla Yemek-İçmek

  Reklam
  Altın ve Gümüş Kap Kullanmak ve Bunlarla Yemek-İçmek

  Günümüzde mutfak eşyası satan işyerleri arasında altın ve gümüş ya da altın ve gümüşle kaplanmış kaplar bulundurmayan bir işyeri yok gibidir. Zenginlerin evleri ve birçok otel de bu durumdadır. Hatta bu çeşit kaplar insanların davette birbirlerine verdikleri en değerli hediyeler arasında sayılır olmuş! Bazı insanlar da bu kapları kendi evlerinde bulundurmazlar fakat başkalarının evinde ve davetlerinde kullanırlar. Bunların hepsi şeriatta haram kılınmış şeylerdir. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den bu kapların kullanımıyla alakalı şiddetli bir uyarı gelmiştir. Ümmü Seleme (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Altın ve gümüş kaplarda yiyen veya içen şüphesiz ki karnında cehennem ateşini fokurdatır’ buyurdu.”
  Müslim: 3/1634
  Bu hüküm; tabak, çatal, kaşık, bıçak, servis tepsisi, düğünlerde tatlı sunulan kaplar ve benzeri yemek takımları için geçerlidir.
  Bazıları “Biz bu kapları kullanmıyoruz, sadece süs olarak vitrine koyuyoruz” diyorlar. Kullanımına yol açabileceği için bu da caiz değildir.


  Paylaş
  Altın ve Gümüş Kap Kullanmak ve Bunlarla Yemek-İçmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümanların gösterişten uzak olmaları gerekmektedir.Onların bu tarz değerli madenleri yemek içmek için kullanmaları demek savurganlık ve gösteriş içine girmeleri demektir ki bu da dinimizde hoş karşılanmaz.gümüş kaptan yemek haram mı,  çatalla yemek yemek günahmıdır,  gümüş kaşıkla yemek günah mı,  kap kaşık gümüşler,  gümüş tepsi kullanmanın hükmü,  altin kaplama catal bicsk seti gunah mi,  gümüş çatal kaşik harammi