Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak

  Reklam
  Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak

  Bu konuda sahih olan, Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu sözünde zikredilen tehdit dolayısıyla bu davranışın haram olduğudur:
  “Son zamanlarda saç ve sakalının güvercin göğsü gibi siyaha boyayan insanlar olacak. Onlar cennetin kokusunu duymazlar.”
  Ebu Davud: 4/319, Sahihu’l-Cami: 8153
  Bu iş, saçında veya sakalında beyazlık belirlemeye başlayan kişilerin birçoğu arasında yaygındır. Beyazlığı siyah boya ile değiştirirler. Bunun başkalarını kandırmak, insanlardan hakikati gizlemek, gerçek şeklinden başka bir şekle bürünmek gibi kötü sonuçları vardır. Şüphesiz bunun kişisel davranış üzerinde de olumsuz etkisi vardır. Bir çeşit gururlanmaya neden olabilir.
  Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in saçındaki veya sakalındaki beyazlığı sarılık, kızıllık veya kahverengiye çalan bir renk veren kına vb. ile değiştirdiği sabittir. Mekke’nin fethi günü Ebu Kuhafe saçı ve sakalı bembeyaz bir halde getirildiğinde Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  “Bu beyazlığı değiştirin ve (bu işte) siyahtan sakının.”
  Müslim: 3/1663
  Doğrusu, bu konuda kadın, erkek gibidir. Siyah olmayan saçlarını siyaha boyaması caiz değildir.


  Paylaş
  Saç ve Sakalı Siyaha Boyamak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Erkeklerin saç ve sakallarını boyaması caiz değildir.İnsanlar zamana karşı koyamazlar ve zaman içinde yaş alırlar.Bu göstergelerden biride ağarmış saçlar ve sakallardır.sakal siyah,  sakalı siyaha boyamak caizmi