Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Kadının Yanında Mahremi Olmadan Yolculuk Yapması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının Yanında Mahremi Olmadan Yolculuk Yapması

  Reklam
  Kadının Yanında Mahremi Olmadan Yolculuk Yapması

  Abdullah İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kadın beraberinde mahremi olmadan yolculuk yapamaz’ buyuruyor.”
  Buhari, Müslim
  Bu bütün yolculukları, hacc yolculuğunu bile kapsar. Kadının, yanında mahremi olmadan yolculuğa çıkması fasıkları harekete geçirir. Ve o kadına musallat olurlar. Kadın ise zayıftır. Belki de sürükleyip götürürler. En azından ırzına ve şerefine dokunurlar.
  Kadının, beraberinde mahremi olmadan uçağa binmesi de haramdır. Bazılarının öne sürdüğü gibi bir mahremi yolcu etse ve başka bir mahremi karşılasa da durum böyledir. Yanındaki koltuğa kim oturacak? Bir aksilik olur da uçak başka bir havaalanına inerse veya rötar ve uçak saatlerinde değişiklik olursa durum ne olacak?! Bunlarla ilgili pekçok şey anlatılır.
  Kadının birlikte yolculuğa çıkabileceği mahrem de dört şart aranır. Bunlar; müslüman olması, baliğ olması, akıllı olması ve erkek olmasıdır. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  “...Babası, oğlu, kocası, erkek kardeşi veya mahremi olan başka bir erkek.”
  Müslim: 2/977


  Paylaş
  Kadının Yanında Mahremi Olmadan Yolculuk Yapması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun kardeşim paylaşım için..

  fakat sanırım bu her durumu kapsamıyordur çünkü insan bazen mecbur kalabiliyor mahremi olmadan yolculuk yapmaya..üstelik benim gibi eşi yurtdısında kendisi burdaysa yanına giderken mecburum yalnız gitmeye o beni karşılıyor zaten