Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Erkeğin, Karısıyla Hayızlıyken İlişkide Bulunması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Erkeğin, Karısıyla Hayızlıyken İlişkide Bulunması

  Reklam
  Erkeğin, Karısıyla Hayızlıyken İlişkide Bulunması

  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O, bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın.”
  Bakara: 222
  Allahu Teâlâ’nın:
  “Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın.”
  Bakara: 222
  Kavli gereğince kadının hayız hali bitip gusledinceye kadar kocasının onunla ilişkide bulunması helal değildir. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu sözü de bu günahın çirkinliğine işaret eder:
  “Hayızlı bir kadınla ilişkide bulunan, bir kadınla dübüründen ilişkiye giren veya kâhine giden Muhammed’e indirileni inkâr etmiştir.”
  Tirmizi: 1/243, Sahihu’l-Cami: 5918
  Karısıyla hayızlıyken bilmeyerek ve kasıtsız, hatayla ilişkide bulunan kimse için bir şey gerekmez. Bilerek ve kasıtlı olarak bunu yapanın ise keffaret hadisini sahih kabul eden bazı ilim adamlarına göre keffaret ödemesi gerekir. Bu keffaret, bir dinar veya yarım dinardır. Bazı âlimler “İkisinden birini tercih eder” derken, bazıları da “Kanın çok geldiği hayzın ilk anlarında ilişkide bulunursa bir dinar, kan gelmesinin azaldığı hayzın son aylarında ya da hayız bittiği halde gusletmeden önce ilişkide bulunursa yarım dinar keffaret ödemesi gerekir” der.
  Bir dinar, bugün kullanılan ölçüye göre 4.25 gram altına eşdeğerdir. Altın olarak ya da değerini para olarak tasadduk eder.


  Paylaş
  Erkeğin, Karısıyla Hayızlıyken İlişkide Bulunması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dini insanlara göndermiş olduğu emir ve yasaklar insanların sağlık, huzur, mutluluk şeklinde gerçekleşmesi için bildirilmiştir. İnsanlar bunların tersini yapması Allah'ın emirlerini hiçe saymaları demektir.