Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Kadının Kocasından Boşanmak İstemesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının Kocasından Boşanmak İstemesi

  Reklam
  Kadının Kocasından Boşanmak İstemesi

  Kadınlardan çoğu en ufak bir anlaşmazlık anında kocalarından hemen boşanma isteğinde bulunur. Ya da kocası istediği malı/parayı kendisine vermeyince boşanmak ister. Kadın, bozguncu bazı arkadaşları veya komşularınca yönlendirilmiş olabilir. Bazen de sinir bozucu sözlerle kocasına meydan okur, “Erkeksen boşa beni” der.
  Boşanmanın, âilenin dağılması ve çocukların başıboş kalması gibi oldukça kötü sonuçlar doğurduğu bilinen bir şeydir. Belki de kadın, pişmanlığın artık fayda vermeyeceği bir noktada yaptığına pişman olur. Şeriatın bunu haram kılmasındaki hikmet böyle durumlarda ortaya çıkar. Sevban (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Hangi kadın, kocasıyla kendi arasında her hangi bir beis olmaksızın kocasından kendisini boşamasını isterse, cennetin kokusu onun üzerine haramdır’ buyurdu.”
  Beis: Kelimesi burada, Şeri bir mazeret anlamındadır. Kadını boşanma talebinde haklı yapan şeri mazeret ise; kocasının irtidat etmesi, anin, mecbub, mefkut olması. Yahut koca karısını küfre, fuhşa, dinden zorunlu olarak bilinen kesin hükümleri inkâra zorlaması, erkeğin üzerine farz olan kadının nafakasını temin etmemesi ve benzeri şeylerdir.
  İbni Mace: 2055, Ebu Davud: 2226, Albani: 2035-İrva
  Ukbe İbni Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kocalarından kendilerini boşamalarını, kendilerini bırakmalarını isteyen kadınlar münafıklardır’ buyurdu.”
  Taberani Kebir: 17/339, Sahihu’l-Cami: 1934
  Kocanın namazı terketmesi, devamlı uyuşturucu veya içki kullanması, kadını haram bir işe zorlaması, işkence ederek zulmetmesi ya da şer’i haklarından alıkoyması gibi şeriatça geçerli bir gerekçe olur ve kocaya nasihat fayda vermez, düzelmesi için verilen uğraşlar boşa çıkarsa bu durumda kadının dinini ve kendi nefsini kurtarmak için boşanmak istemesinde bir sakınca yoktur.


  Paylaş
  Kadının Kocasından Boşanmak İstemesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadının Kocasından Boşanmak İstemesirüyada boşanmak istemek,  rüyada eşinden boşanmak istemek,  rüyada eşinden ayrılmak istemek,  rüyada boşanmayı istemek,  rüyada kadının kocasından ayrılmak istemesi,  rüyada eşinin boşanmak istemesi,  boşanmayı kadın isterse