Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Yıldızlara ve Burçlara İnanmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yıldızlara ve Burçlara İnanmak

  Reklam
  Yıldızlara ve Burçlara İnanmak

  Zeyd İbni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:
  ‘Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?’ Sahabeler:
  −Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler. Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  −‘Allahu Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”
  Buhari
  Dergi ve gazetelerdeki şans burçlarına bakmak da bu anlamdadır. Kısmetinde yıldızların ve gezegenlerin etkisi olduğuna inanırsa müşrik’tir. Eğlence olsun diye okursa asidir, günahkârdır. Çünkü şirk olan bir şeyi okuyarak eğlenmek caiz değildir. Ayrıca, şeytan kalbine yazılanlara inanmayı sokabilir. Şirk’e düşmesine sebep olur.
  Allah (Azze ve Celle) faydalı kılmadığı şeylerde faydalı olduğuna inanmak da şirk’tir. Bazıları, nazarlıklarda fayda olduğuna inanırlar. Bu ya kâhinin veya büyücünün söylemesiyledir, ya da eskilerden kalan bir inançtır. Nazar değmesini engellediğini sanarak boyunlarına veya çocuklarına takarlar. Vücutlarına bağlarlar. Arabalarına ve evlerine asarlar. Değişik taşlı yüzükler takarlar. Onlarla ilgili, belaları uzaklaştırdığı ve ortadan kaldırdığı şeklinde çeşitli şeylere inanırlar. Şüphesiz bu Allah’a tevekkülü yok eder. İnsanın ancak zayıflığını artırır. Bu haramda çare aramaktır. Asılan nazarlıkların çoğunda açıkça şirk, şeytanlardan ve bir takım cinlerden yardım isteme vardır. Bazı hilekâr büyücüler, Kur’an’dan ayetler yazarlar ve yanına şirk olan yazılar karıştırırlar. Bazıları da Kur’an ayetlerini necasetle (pislikle) veya hayız kanı ile yazar. Bütün bunların asılması ya da bağlanması Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): şu hadisiyle haramdır:
  “Kim bir nazarlı/muska asarsa şirk koşmuştur.”
  Ahmed Müsned: 4/156, Es-Silsiletü’s-Sahiha: 492
  Bunları takan, Allah’tan başka bu eşyaların da fayda ya da zarar verdiğine inanırsa büyük şirk işleyerek müşrik olmuştur. Şayet onların, fayda ya da zarar gelmesine bir sebep olduğuna inanırsa ki Allah bunları sebep kılmamıştır o kimse küçük şirk işlemiştir.


  Paylaş
  Yıldızlara ve Burçlara İnanmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ALLAH razı olsun bu konuda bilgiye ihtiyacım vardı çok saolunburçlara inanmak şirk midir,  burçlara inanmak günah mıdır