Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Cennete Girmek İçin Otuz Sebep Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cennete Girmek İçin Otuz Sebep

  Reklam
  Cennete Girmek İçin Otuz Sebep
  ثَلاَثُونَ سَبَباً لِدُخُولِ الْجَنَّةِ مِنَ الْقُرْآنِ وَ صَحِيحِ السُّنَّةِ
  Cennete Girmek İçin Kur’an ve Sahih Sünnetten Otuz Sebep
  Müellif
  Abdullah El-Mubarek
  Çeviren
  Fatih YİĞİT
  Dizgi
  Mustafa Kurudirek
  بِسْمِ اللهِ الرَّحمن الرَّحِيم
  إِنَّ الْحَمْدَ ِللهِ نَحْمَدُهُ وَنَسْتَعِينُهُ وَنَسْتَغْفِرُهُ وَنَعُوذُ بِاللهِ مِنْ شُرُورِ أَنْفُسِناَ وَمِنْ سَيِّئاَتِ أَعْمَالِناَ، مَنْ يَهْدِهِ اللهُ فَلاَ مُضِلَّ لَهُ وَمَنْ يُضْلِلْ فَلاَ هاَدِيَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ
  ياَ أَيُّهاَ الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ حَقَّ تُقاَتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ
  ياَأَيُّهاَ الناَّسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واَحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهاَ زَوْجَهاَ وَبَثَّ مِنْهُماَ رِجاَلاً كَثِيراً وَنِساَءً وَاتَّقُوا اللهَ الَّذِي تَساَءَلُونَ بِهِ وَالأَرْحاَمَ إِنَّ اللهَ كاَنَ عَلَيْكُمْ رَقِيباً
  ياَأَيُّهاَ الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَقُولُوا قَوْلاً سَدِيداً يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْماَلَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَنْ يُطِعِ اللهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فاَزَ فَوْزاً عَظِيماً
  أَمَّا بَعْدُ: فَإِنَّ أَصْدَقَ الْحَدِيثِ كِتَابُ اللهِ وَخَيْرَ الْهَدْيِ هَدْيُ مُحَمَّدٍ صلي الله عليه وسلم وَشَرَّ الأُمُورِ مُحْدَثَاتُهَا وَكُلَّ مُحْدَثَةٍ بِدْعَةٌ وَكُلَّ بِدْعَةٍ ضَلاَلَةٌ وَكُلَّ ضَلاَلَةٍ فِي النَّارِ
  Hutbetu’l-Hace
  Şüphesiz hamd, Allah içindir. O’na hamd eder, Ondan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülerinden O’na sığınırız. Allah kimi hidayete erdirirse onu saptıracak yoktur, kimi de saptırırsa onu hidayete erdirecek yoktur.
  Allah’dan başka ilah olmadığına şehadet ederim. O tektir ve ortağı yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Onun kulu ve rasulüdür.
  “Ey iman edenler! Allah’dan sakınılması gerektiği gibi sakının ve ancak müslümanlar olarak ölün.”
  Ali İmran: 102
  “Ey insanlar! Sizi tek bir nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinizden korkun. Adını kullanarak birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’dan ve akrabalık haklarına riayetsizlikten de sakının. Şüphesiz Allah üzerinizde gözetleyicidir.”
  Nisa: 1
  “Ey iman edenler! Allah’dan korkun ve doğru söz söyleyin ki, Allah işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah ve Rasulüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur.”
  Ahzab: 70,71
  Bundan sonra: Sözlerin en doğrusu Allah’ın Kitabı, yolların en hayırlısı Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yoludur. İşlerin en şerlisi muhdes olanlardır. Dine sonradan sokulan her şey bid’attır, her bid’at dalalettir, her dalalet ateştedir.
  Muhdes: Dinden olmayan şeyin din adına çıkarılmasıdır.
  “Hutbetu’l-Hace” İsmiyle meşhur olan bu duayı, Cuma hutbelerinde ve tüm konuşmalarında okuyan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizzat ashabına da öğretmiştir.
  Müslim: 867, Nesei: 3/188
  Mukaddime
  Şüphesiz hamd Allah’a mahsustur. O’ndan yardım diler ve O’ndan bağışlanma isteriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülerinden Allah’a sığınırız. Allah kimi hidayete erdirirse onu saptıracak yoktur. Kimi de saptırırsa onu da hidayete erdirecek yoktur. Allah’dan başka hiçbir ilah olmadığına ve ortağı da olmadığına şahitlik ederim. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in Allah’ın kulu ve rasulu olduğuna da şahitlik ederim.
  “Cennete Girmek İçin Otuz Sebep” isimli bu risalede Allah’ın fazlıyla failinin cennete girmesine sebep olan amellerin zikredildiği birçok ayet ve sahih hadisleri topladım.Ancak burada itikadı ne olursa olsun bir kişi mezkur amelleri yerine getirdiğinde bu ameller onun cennete girmesine kefildir manası kastedilmemektedir.
  Mümin olan kimseden başkası cennete giremez. Kâfir veya müşriklerden biri Allah’a imanın haricinde bu amellerden bazısını veya tamamını yerine getirse, bu amellerin o kimseye faydası dokunmayacak ve o kimse cennete giremeyecektir. Çünkü Allah şöyle buyuruyor:
  “Sana ve senden öncekilere şöyle vahyettik: Eğer şirk koşarsan amelin heba olur ve hüsrana uğrayanlardan olursun.”
  Zümer: 65
  Allah (Azze ve Celle) kâfirlerden bahsederek şöyle buyuruyor:
  “Onların yaptığı her ameli getiririz ve dağılmış parçalar yaparız.”
  Furkan: 23
  Bundan dolayı İslam, her amelin kabul edilmesi için gereken ilk şart olmuştur. İkinci şarta gelince: Allah’ın yanında amelin kabulü için, Allah’a yapılan amele samimiyetin de arkadaşlık etmesi gerekir. Yani amel eden kimsenin ameliyle herhangi bir varlığı kastetmemesi ve o ameliyle sadece Allah’ın veçhini kastetmesi gerekir. Bunun delili Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in:
  “Şüphesiz Allah, halis olan ve sadece kendi veçhi istenilen ameli kabul eder” anlamındaki hadisidir.
  Nesei: 3126
  Amelin kabul olması için gereken üçüncü şarta gelince: O da Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e uymaktır. Bu sebeple bu risalede Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sabit ve sahih hadisleri üzerine iktifa ettim.
  Yüce Allah’a güzel isimleri ve yüce sıfatlarıyla tevessül eder, bu ve bütün amellerimizi kendi veçhi için halis kılmasını dilerim.
  Bu amelle, beni ve bütün müslüman kardeşlerimi faydalandırmasını; bunun ecrini Selim bir kalp getirenin dışında mal ve oğulların fayda vermediği kıyamet gününde bana, babama ve anneme yazmasını istiyorum. Bu risalede doğrulara isabet ettimse o Allah’dandır, O’nun fazlı ile olmuştur. Hata ettimse o benden ve şeytandandır.
  1 ve 2İman ve Salih Ameller İşlemek
  Kur’an’ı Kerim’de iman, Allah’ın izniyle cennete ulaştıran sebeplerin en mühimi olarak gelmiştir. Bununla beraber o daima salih amele bitişik olarak anılmış, amelsiz olarak anılmamıştır. Kur’an’da imanın salih amele bitişik olmadan cennete girmeye sebep olduğu zikredilen bir yer neredeyse yok gibidir.
  Salih amellerse çok geniş ve büyük bir bap, sevap kazanmanın yolları da çok şümullüdür. Allah’dan başka kimse onları sayamaz. Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “İman edenler ve salih amel işleyenler; işte onlar cennetin sahipleridir. Onlar orada ebedi kalıcıdırlar.”
  Bakara: 82
  Bu manadaki ayet ve hadisler bayağı kabarıktır. Teker teker saymak değil de örnek olması açısından şu ayetlere bakılabilir:
  Bakara: 2582, Lokman: 8, Kehf: 107, Hac: 14-23-56, Fetih: 5, Hadid: 12-21, Tegabun: 9, Talak: 11, Buruc: 11, Beyyine: 7, Mü’minun: 11, Ankebut: 57
  3Takvalı Olmak
  Takvanın tariflerinden en doğru olan: Allah’dan korkmak, Kur’an’la amel etmek, aza kanaat etmek, yolculuk günü için hazırlanmaktır.
  Şu da takvanın tariflerindendir:
  Allah’dan bir nur üzere, Allah’a itaat etmek, sevabını umup azabından korkarak O’na asi olmayı terk etmektir. Yani: Allah’ın Kitabında ve Nebinin sünnetinde geldiği gibi amel etmektir.
  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Şüphesiz muttakiler cennette ve pınarlardadır.”
  Zariyat: 15
  Cennet, muttakiler için hazırlanmıştır. Yine Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Rabbinizden bir mağfirete, genişliği semalar ve yer kadar olup muttakiler için hazırlanmış olan cennetlere koşun.”
  Ali İmran: 132
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “İnsanları en çok cennete girdiren şey, Allah’a karşı takvalı olmak ve güzel ahlaktır. İnsanları en çok ateşe girdiren şey ise kişinin ağzı ve zekeridir.”
  İbni Mace: 4246 Albani Sahiha: 977
  4Allah ve Rasulüne İtaat Etmek
  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Kim Allah ve Rasulüne itaat ederse, onu altından ırmaklar akan cennetlere sokar, kim de yüz çevirirse, ona da elim bir azab ile azabeder.”
  Fetih: 17
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Ümmetimin hepsi cennete girecektir. Ancak imtina edenler müstesna.” Dediler ki:
  −Ya Rasulallah imtina edenler kimlerdir? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kim bana itaat ederse cennete girer. Kim de bana asi olursa o da imtina etmiş olur’ buyurdu.”
  Buhari: 7143
  5Allah Yolunda Cihat Etmek
  Cihat: Allah yolunda can ve malla savaşarak olur. Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Şüphesiz Allah müminlerden canlarını ve mallarını, karşılığı cennet olarak satın almıştır. Onlar Allah’ın yolunda savaşırlar, ölürler veya öldürürler. Bu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da Allah’ın üzerine hak bir va’ddir.”
  Tevbe: 111
  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Ey iman edenler! Elim azaptan kurtaran bir ticaret üzere size delillik edeyim mi? Allah’a ve Rasulüne iman edersiniz, Allah yolunda mallarınız ve canlarınızla cihat edersiniz. İşte bu, eğer bilirseniz sizin için daha hayırlıdır. Allah sizin günahlarınızı bağışlar, sizi altından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerinde güzel meskenlere sokar. İşte bu büyük kurtuluştur.”
  Saf: 10-12
  6Tevbe
  Tevbe, kendinden önceki günahları siler.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Günahtan tevbe eden, günahı olmayan gibidir.”
  İbni Mace: 4250
  Allahu Teâlâ ise:
  “Ancak kim tevbe eder, iman eder ve salih amel işlerse, işte onlar cennete girerler ve hiçbir şekilde zulme uğramazlar.” buyurmaktadır.
  Meryem: 60
  7Allah’ın Dini Üzerinde Dosdoğru Olmak
  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Rabbimiz Allah’tır deyip sonra dosdoğru olanlar var ya işte onlara korku yoktur, onlar üzülmeyecektir de. Yaptıklarına karşılık onlar cennetin ashabıdır ve onlar orada ebedi kalacaklardır.”
  Ahkaf: 13
  Süfyan bin Abdullah es-Segafi (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Ya Rasulallah, bana İslam’da senden sonra hiç kimseye sormayacağım bir söz söyle dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  −“Allah’a iman ettim de, sonra dosdoğru ol.”
  Müslim: 38/62
  8Allah İçin İlim Talep Etmek
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “…Kim ilim talep etmek için bir yola suluk ederse, Allah ona cennetin yolunu kolaylaştırır. Bir kavim Allah’ın evlerinden bir evde toplanır da Allah’ın Kitabı’nı okur ve aralarında onu öğrenirlerse onlara sekinet iner, rahmet onları kuşatır, melekler onların etrafını sarar. Ve Allah kendi yanındakilere onlardan bahseder.”
  Müslim: 2699/38, Ebu Davud: 3641
  9Mescit İnşa Etmek
  Osman bin Affan (Radiyallahu Anh) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle buyururken işittiğini bize haber verdi:
  “Kim Allah’ın veçhini isteyerek mescit inşa ederse, Allah’da onun benzerini cennette o kimse için bina eder.”
  Buhari: 545
  10Güzel Ahlak
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “…Ahlakını güzelleştiren kimseye cennetin en yükseğinde bir eve kefilim.”
  Ebu Davud: 4800
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “İnsanları en çok cennete girdiren şey Allah korkusu ve güzel ahlaktır.”
  İbni Mace: 4246
  Birçok şey güzel ahlakın içine girer. Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ahlakı sorulduğu vakit o:
  “Rasulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ahlakı Kur’an idi.” demekle güzel ahlakı özlü bir şekilde ifade etmiştir.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizim tek örneğimizdir. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Şüphesiz ki sen yüce bir ahlak üzeresin.”
  Kalem: 3
  Ayetiyle Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i övmüştür.
  Güzel ahlak nedir ve onu nasıl kazanırız? Bunu öğrenmek için Allah’ın Kitabı’na, Rasulü’nün sünnetine, siretine ve ashabının siretine bakmamız gerekir. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in ahlakı ve şemailinden bahseden kitapların en değerlisi İmam Tirmizi’nin “Muhtasarı Şemaili Muhammediye” adlı kitabıdır. Bu kitabı, muhtasar ve tahkik yapan Şeyh Muhammed Nasıruddin el-Albani (Rahmetullahi Aleyh)’dir.
  11Çekişmeyi Terk Etmek
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Haklı da olsa çekişmeyi terk eden kimse için ben cennetin ortasında bir eve kefilim…”
  Ebu Davud: 4800
  12Şaka da Olsa Yalanı Terk Etmek
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “…Şaka da olsa yalanı terk eden kimse için, ben cennetin ortasında bir eve kefilim…”
  Ebu Davud: 4800
  13Her Hadesten Sonra Abdest Almaya ve Ezandan Sonra İki Rekât Namaz Kılmaya Devam Etmek
  Abdullah bin Bureyde (Radiyallahu Anh) babasından şöyle rivayet etti:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir gün sabah olduğu vakit Bilal’ı çağırdı ve ona şöyle buyurdu:
  −‘Ey Bilal, beni cennete girmekte ne ile geçtin? Ben gece cennete girdim. Önümde senin ayak seslerini işittim.’ Bilal (Radiyallahu Anh) dedi ki:
  −Ben ezan okuduğum vakit iki rekât namaz kılarım. Bana hades isabet ettiğinde de abdest alırım. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘İşte bununla beni geçtin’ buyurdu.”
  Ahmed: 23102, Albani Sahihu’tTerğib ve’tTerhib: 194
  14Namaz Kılmak İçin Mescide Gitmek
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kim mescide akşam veya gündüz giderse, Allah, her gittiğinde cennette onun için meskenler yapar’ buyurdu.”
  Buhari: 694, Müslim: 669/285
  İmam Nevevi (Rahmetullahi Aleyh) bu hadisin şerhinde dedi ki:
  −Hadiste geçen mesken lafzı, misafire geldiği zaman hazırlanan konaklama yeridir.
  15Allah İçin Secdeyi Çoğaltmak
  Rebia bin Kab el-Eslemi (Radiyallahu Anh) şöyle rivayet etti:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile geceliyor, ona abdest ve ihtiyaç suyunu getiriyordum. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana dedi ki:
  −‘Benden dilekte bulun!’ Ben:
  −Cennette sana arkadaş olmak istiyorum, dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Bundan başka bir şey var mı?’ buyurdu. Ben:
  −İstediğim budur dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Sen de secdeyi çoğaltarak nefsin üzere bana yardım et’ buyurdu.”
  Müslim: 489/226
  16Makbul Hac
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Kim hacceder, kötü söz söylemez ve günah işlemezse, annesinden doğduğu gibi günahsız olarak döner.”
  Buhari: 1448, Tirmizi: 808
  Yine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Makbul haccın cennetten başka karşılığı yoktur.”
  Ahmed: 14489
  17Her Farz Namazın Arkasından Ayete’l-Kürsi’yi Okumak
  Ebu Ümame el-Bahili (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kim her farz namazın arkasından Ayete’l-Kürsi’yi okursa, kendisi ile cennete girmesi arasına ölümden başka bir şey engel olmaz’ buyurdu.”
  Nesei Amel’ul Yevm: 100, Albani Sahiha: 972
  Bunun benzeri yakini olarak inanıp söyleyen kimseye cennetin va’dedildiği zikirler de vardır. Örneğin:
  Şeddat bin Evs (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘İstiğfarın efendisi şudur’
  اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إلَهَ إلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَناَ عَبْدُكَ وَأَناَ عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ ماَ اسْتَطَعْتُ. أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ماَ صَنَعْتُ. أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ. وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فاَغْفِرْلِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إلاَّ أَنْتَ
  Duanın manası: “Ey Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilah yoktur. Beni Sen yarattın ve ben Senin kulunum. Gücümün yettiği şeylerde Sana verdiğim ahd ve vaâd üzereyim. Yaptığım şeylerin şerrinden Sana sığınırım. Senin benim üzerindeki nimetini itiraf ediyorum ve günahlarımı da itiraf ediyorum. Beni bağışla. Kuşkusuz ki günahları ancak Sen bağışlarsın.”
  Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Herkim bu duayı yakinen iman ederek gündüz söyler de, akşamlamadan önce ölürse o cennet ehlindendir, kim de bunu gece yakinen iman ederek söyler de sabah olmadan önce ölürse o kimse cennet ehlindendir.”
  Buhari: 6244
  18Her Gündüz ve Gecede Allah İçin On İki Rekât Nafile Namaz Kılmak
  Ümmü Habibe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kim bir gün ve gecede on iki rekât namaz kılarsa onun için cennette bir ev bina olunur: Dört öğleden önce, iki sonra, iki akşamdan sonra, iki yatsıdan sonra, iki de sabah namazından öncedir’ buyurdu.”
  Nesei: 1801, 1802, Ebu Davud: 1250
  19Selamı Yaymak, Yemek Yedirmek, Akraba Ziyareti Yapmak ve Gece Namazı Kılmak
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Ey insanlar! Selamı yayın, yemek yedirin, sılai rahim yapın, insanlar uyurken gece namazı kılın, selametle cennete girersiniz.”
  İbni Mace: 3251, Ahmed: 23845
  20Sözde Doğruluk, Ahde Vefa, Emaneti Eda, Ferci Koruma, Gözü Sakınma, Haramdan El Çekme
  Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Bana nefisleriniz adına altı şeyi garanti edin, ben de size cenneti garanti edeyim:
  1−Konuştuğunuz vakit doğru söyleyin,
  2−Va’dettiğiniz vakit vefa gösterin,
  3−Emanet verildiği vakit ödeyin,
  4−Ferclerinizi koruyun,
  5−Gözlerinizi haramdan sakının,
  6−Ellerinizi haramdan çekin’ buyurdu.”
  Hakim: 8066, Ahmed: 22821
  21Allah’ın Emrettiği Şekilde Namazı Kılmak, Ramazan Orucu Tutmak, Ferci Korumak ve Kocaya İtaat Etmek
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kadın beş vakit namazını kıldığı, ramazan orucunu tuttuğu, fercini koruduğu, kocasına itaat ettiği vakit ona: ‘Cennetin hangi kapısından dilersen oradan gir’ denir’ buyurdu.”
  Ahmed: 1661, İbni Hibban: 4163, Albâni Sahih’ul Cami: 660
  22Üç Kız Çocuğun Veya Kız Kardeşin Bakım ve Terbiyesini Üstlenmek
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  “Kimin üç kızı veya üç kız kardeşi var da Allah’dan korkarak onların bakımını yerine getirirse, cennette benimle şöyledir.” buyurdu ve şehadet ve orta parmağını işaret etti.
  Ahmed: 12594, Albani Sahiha: 295
  Başka bir hadiste Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  “Kim iki kıza bakarsa, o benimle beraber şöyle cennete girer.” buyurdu ve iki parmağıyla işaret etti.
  Müslim: 2631/149, Tirmizi: 1981
  23Çocukların ve Yakınların Ölümüne Sabredip Bu Sabrın Karşılığını Allah’dan Beklemek
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  “Kim sulbünden üç çocuğun ölümüne sabredip karşılığını Allah’dan beklerse, cennete girer” buyurdu. Bir kadın:
  −İki de olur mu? dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −“Evet” buyurdu.
  Müslim: 2632/151, Nesei: 1871, İbni Hibban: 2943
  Yine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:
  “Müslüman eşlerden birinin buluğa ermeden üç çocuğu ölürse, Allah onları fazlı rahmetiyle cennete girdirir.”
  Ahmed: 3534, Nesei: 1874
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Allah Azze ve Celle şöyle buyuruyor: ‘Mümin bir kulumun dünya ahalisinden yakını ölür de, sabredip karşılığını benden beklerse, benim yanımda onun cennetten başka bir karşılığı yoktur.’ buyurdu.”
  Ahmed: 9402, Albani Sahih’ul Cami: 8193
  24Yetimin Bakımını Üstlenmek
  Sehl bin Sad (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Ben ve yetimin kefili cennette böyleyiz.’ buyurdu ve şehadet ve orta parmağı ile işaret etti.”
  Buhari: 6000
  25Allah İçin Hasta Yahut Din Kardeşi Ziyaret Etmek
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Kim Allah için bir hastayı veya kardeşini ziyaret ederse, bir münadi şöyle nida eder: Sen temiz oldun, yürüdüğün yer de temiz oldu. Cennette sana bir yer hazırlandı’ buyurdu.”
  Tirmizi: 2076, Albani el Mişkat: 5015
  Yine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Kim hastayı ziyaret ederse, dönene kadar cennetin bahçesinde olur.”
  Müslim: 2568/40
  26İki Tesbihata Devam Etmek
  Abdullah bin Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘İki haslet var ki, müslüman bir kul onları muhafaza ederse mutlaka cennete girer. O ikisi kolaydır ancak yapanlar azdır: Her namazın arkasından on kere tesbih, on kere tahmid, on kere tekbir getirirsin. Bunlar dilde yüz elli eder. Mizanda ise bin beş yüz olur. Yatağına girdiğin vakit otuz dört kere tekbir, otuz üç kere tesbih, otuz üç kere tahmid getirirsin. Bunlar dilde yüz eder. Mizanda bin olur’ buyurdu.”
  Ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i bunları eli ile sayarken gördüm. Dediler ki:
  −Ya Rasulallah nasıl hem onlar kolaydır hem de yapanları azdır?
  Tesbih: Subhanallah
  Tahmid: Elhamdulillah
  Tekbir: Allah-u Ekber
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Şeytan sizden birine yatağında gelir tesbihatı söylemeden uyutur. Namazda gelir ve tesbihatı söylemeden önce bir ihtiyacını hatırlatır.”
  Ebu Davud: 5065, İbni Hibban: 2018
  27Alışverişte Müsamahakâr Davranmak
  Osman bin Affan (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Müşteri de olsa satıcı da olsa, hüküm veren de olsa hükmedilen de olsa kolaylaştırıcı kimseyi Allah cennete girdirir’ buyurdu.”
  Nesei: 4669, Albani Sahiha: 1181
  28Yoksul Kimseye Müsamaha Göstermek
  Huzeyfe bin Yeman (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Bir adam öldü ve cennete girdi. Ona:
  −Sen ne amel ediyordun? denildi. Ya kendi hatırladı ya da hatırlatıldı. Dedi ki:
  −Ben insanlarla alışveriş yapıyordum. Yoksul kimseyi gözetirdim. Sikkede veya nakit parada müsamahakâr davranıyordum. O kimse bu sebeple bağışlandı’ buyurdu.”
  Müslim: 1560/28, Ahmed: 23444
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Bir adam insanlara borç verirdi. Kölesine dedi ki: Yoksul biri geldiği vakit ona müsamahakâr davran. Umulur ki Allah da bize müsamahakâr davranır. O adam Allah ile karşılaştığı vakit Allah da ona müsamahakâr davrandı’ buyurdu.”
  Müslim: 1562/31, Ahmed: 7582
  29Salih Ameller Aynı Günde Müslümanda Bir Arada Bulunursa Allah’ın Fazlıyla Cennete Girer
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Sizden kim bugün oruçlu olarak sabahladı?’ Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) ben dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Sizden kim bugün bir cenazeyi takip etti?’ Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) ben dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Sizden kim bugün bir fakir doyurdu?’ Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) ben dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Sizden kim bugün hastayı ziyaret etti?’ Ebu Bekir (Radiyallahu Anh) ben dedi. Rasullulah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Bir kimsede bu hasletler bir araya gelirse o ancak cennete girer’ buyurdu.”
  Müslim: 1028/87
  30Görme Nimetinin Kaybedilmesine Sabretmek
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) den rivayet edildiğine göre:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Allahu Teâlâ buyuruyor ki: Kimin görmesini giderirsem, o kimse de sabredip karşılığını benden beklerse, onun için cennetten başka bir sevaba razı olmam’ buyurdu.”
  Tirmizi: 2511, 2512


  Paylaş
  Cennete Girmek İçin Otuz Sebep Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bu dünyanın doyumsuz güzellikleri diğer dünyanın eşsiz güzelliğini hatırlatmaktadır. Bu dünya diğer dünyanın sadece perdeden yansımış hali olarak tanımlanabilir.cennete girmek için otuz sebep,  mustafa kurudirek