Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Bayramı paylaşmak Hadis-i Şerif Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bayramı paylaşmak Hadis-i Şerif

  Reklam
  Bayramı paylaşmak

  Hz. Aişe şöyle anlatır: “Yanımda Ensârdan iki küçük kız Buâs günü Ensâr’ın kendilerini övme ve düşmanlarını yerme amacıyla sarf ettikleri sözlerden oluşan şarkılar terennüm ediyorlardı. Bu iki küçük kız şarkıcı da değillerdi. Tam bu esnada Ebû Bekir içeri girdi. Ebû Bekir ‘Peygamber’in evinde şeytan işi çalgılar ha! dedi. Bu olay bayram günü yaşanmıştı. Orada bulunan Rasûlullah bunun üzerine, ‘Ebû Bekir! Her toplumun bir bayramı vardır; bu da bizim bayramımızdır’ buyurdular. ( B952, Buhari, Iydeyn, 3; M2061, Müslim, Salâtul Îdeyn, 16)

  “Şüphesiz Allah o (cahiliyyedeki bayram) günlerini, onlardan daha hayırlı olan Kurban ve Ramazan bayramlarıyla değiştirdi.” (D1134 Ebu Dâvûd, Salât, 239)

  “Arefe ve Kurban bayramı günleri biz Müslümanların bayram günleridir, o günler yeme içme günüdür.” (Nesai, Menâsikül-Hac, 195)

  Bilsinler ki dinimizde hoşgörü vardır


  Paylaş
  Bayramı paylaşmak Hadis-i Şerif Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslüman olanların iyi ve kötü zor günleri de birbirlerine destek olmaları gerekir.İnsanların mutlu günlerde yakınlaşmaları da önemlidir.Dargınların barışması,bayram ruhunu birlik ve beraberlik içinde geçirmeleri doğru olanıdır.