Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Hz.Muhammedin Güzel Söz Söylemekle ile İlgili Sözleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz.Muhammedin Güzel Söz Söylemekle ile İlgili Sözleri

  Reklam
  Peygamber Efendimiz (sav)'in Güzel Söz Söylemekle ile İlgili Sözleri Ebu Hureyre, Peygamber (S)'den, "Güzel ve hoş söz sadakadır" buyurduğunu nakletmiştir.
  (Sahih-i Buhari, Cilt 13, syf.6013)

  ... Adiyy ibn Hatim şöyle demiştir: Peygamber (S) ateşi zikretti de ondan Allah'a sığındı ve yüzünü ondan çevirdi. Sonra yine ateşi yani cehennemi zikretti, ondan sığındı ve yüzünü döndürüp çevirdi..
  - "Sizler tek hurmanın yarısı ile, bunu da bulamayan güzel bir sözle de olsa ateşten korununuz" buyurdu.

  (Sahih-i Buhari, Cilt 13 syf.6013)


  Ebu Hureyre, Rasulullah (S) şöyle buyururken işitmiştir: "Kul bazen içinde ne olduğu belli olmayan (yani kötülüğünü ve ne sabit olacağını düşünmeden) bir söz söyler de, o söz sebebiyle ateşin içinde, güneşin doğduğu yer ile battığı yer arasında daha uzak bir derinliğe kayıp gider!".

  (Sahih-i Buhari, Cilt 14, syf.6405)


  "... Ebu Hüreyre (r.a.)'den rivayet edildiğine göre: Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu, demiştir:
  'Birinizin oruç günü olduğu zaman sakın çirkin söz söylemesin. Ve cehaletin gereklerinden bir şey işlemesin. Eğer bir kimse ona karşı cahilce davransa; Ben oruçlu bir adamım, desin.'"

  (Mace Cilt4, Syf.592)


  "... İbn-i Ömer (r.a.)'dan rivayet edildiğine göre; Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu demiştir:
  Bir (mü'min) kulun sırf Allah rızasını talep etmek için yuttuğu bir öfke yudumundan Allah katında sevap bakımından daha büyük bir yudum yoktur."
  (Mace, Cilt10, Syf.462)


  Paylaş
  Hz.Muhammedin Güzel Söz Söylemekle ile İlgili Sözleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanlar arasında iletişim kurarken nazik olmak ve güzel sözler söylemek gerekmektedir.Yani insanlar arasında kırıcı ve sert sözler söylemek insanların bir birleri arasında soğukluğa ve düşmanlığa neden olabilir.peygamber efendimiz güzel sözle ilgili ne demiş,  güzel söz söylemekle ilgili sözler,  güzel sözle söylemekle ilgili sözler,  peygamberimiz güzel sözle ilgili ne demiş,  peygamber ne demis,  peygamberimiz güzel sözle ilgili ne demiştir,  güzel söz ile ilgili peygamberimiz ne demiş