Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Bir Hadis Bir Tefekkür Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Ateş-i Bahar

  Reklam

  Bir Hadis Bir Tefekkür

  Reklam
  Bir Hadis Bir Tefekkür
  Arşın Gölgesinde 7 sınıf İnsan

  Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır:

  Adil devlet başkanı,

  Rabbına kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen genç,

  Kalbi mescidlere bağlı müslüman,

  Birbirlerini Allah için sevip buluşmaları da ayrılmaları da Allah için olan iki insan,
  Güzel ve mevki sahibi bir kadının beraber olma isteğine "Ben Allah'tan korkarım" diye yaklaşmayan yiğit,

  Sağ elinin verdiğini sol elinin bilemeyeceği kadar gizli sadaka veren kimse,

  Tenhada Allah'ı anıp göz yaşı döken kişi."[1]

  Allaha hamd ederiz.Ondan başka ilah yoktur.Muhammed onun kulu ve elçisidir. İnşallah Allah resulünün bizlere öğrettiği Allahın arşının gölgesinde bulunacak 7 sınıf insanı teker teker tanımaya gayret edelim. Edelim ki kesinleşeceğinde hiçbir şüphe bulunmayan bir günde orada olma şerefine nail olalım.

  Yarın kıyamet günün de Allahın arşının gölgesinde bulunmaya hak kazanacak 7 grup insandan biriside İmamul Adil Adil bir imamdır.

  Bu kişiler konuştukları zaman hak ile konuşan karar verdikleri zaman adaleti ayakta tutanlardır. Adaletin ayakta kalması ve adil olması yalnız ve yalnız Allahın razı olduğu ve müsaade ettiği şeyleri emir etmekle mümkündür. Hz. Resul s.av den sonra gelen Hz.Ebu Bekr, Ömer, Osman, Ali, r.a hayatlarında bunun hiçbir zaman bırakmamış ve İslam tarihine adlarını yazdırmışlardır. Hiç kimsenin bilmediği bir yerden 23 seneden kamil birer insan olan bu şahsiyetler islamın insanın hayatına neler katabileceğinin en önemli eseridir.

  İmam illa bir devletin başında ki değildir. Herkes kendi sürüsünden sorumlu ve mesuldür. Bu hayatın en ufak birimi ailede de böyledir. Erkekler ailesine olduğu gibi kadınlarda çocukların üzerinde bir çobandır. Bu alanda herkes kendi sorumluklarının detaylarını bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. İnsanların arasında ki davranışları belirleyen içtimai yaşamlar Allahın Kelamullahı Kur’an ı Kerimde ve Peygamber s.a.v in sünnetinde hiçbir açık kalmayacak şekilde belirlenmiştir. Yeter ki kul buna uysun.


  [1]Buhari, Müslim,Tirmizi,Nesai  Paylaş
  Bir Hadis Bir Tefekkür Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hadisi şeriflerde dikkat çekilen konu tek bir kesimi ya da tek bir kimseyi kapsamaz. Mesela devlet başkanlarının kıyamet gününde arşa çıkacakları bildirilmektedir. Sadece devlet başkanları değil kendi sorumluluğu altında olanlara adil bir şekilde davranan kişiler de kast edilmektedir.tefekkür ile ilgili hadisler,  7 sınıf insan hadisi,  7 sinif insan hadis