Diğer Kategoriler ve Hadis Forumundan Allâhümme ente’s-selâm ve minke’s-selâm tebârekte yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Allâhümme ente’s-selâm ve minke’s-selâm tebârekte yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm

  Reklam
  1880. Sevbân radıyallahu anh şöyle dedi:
  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, selâm verip namazdan çıkınca üç defa istiğfâr eder ve “Allâhümme ente’s-selâm ve minke’s-selâm tebârekte yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm: Allahım selâm sensin. Selâmet ve esenlik sendendir. Ey azamet ve kerem sahibi Allahım, sen hayır ve bereketi çok olansın derdi.
  Hadisin râvilerinden biri olan Evzâî’ye:
  - İstiğfâr nasıl yapılır? diye sorulunca:
  - Estağfirullah, estağfirullah demektir, dedi.
  Müslim, Mesâcid 135. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 25; Tirmizî, Salât 108; Nesâî, Sehv 81, 82; İbni Mâce, İkâme 32
  Açıklamalar
  Bu hadîs-i şerîf 1418 numarayla “Zikirler Bölümü”nde geçmiş ve Resûl-i Ekrem Efendimiz’in farz namazlardan sonra okuduğu bu zikir ve istiğfâr hakkında orada açıklama yapılmıştı. Bu istiğfârda geçen “Zü’l-celâli ve’l-ikrâm” nitelemesi de 1494 numaralı hadiste açıklanmıştı. Hadisimiz, istiğfâr bahsiyle ilgili olması sebebiyle burada tekrar zikredilmiştir.
  Sevbân radıyallahu anh tarafından rivayet edilen bu hadisi Hz. Âişe de rivayet etmiştir. Sevbân mutlak bir ifadeyle Hz. Peygamber’in “selâm verip namazdan çıkınca üç defa istiğfâr ettiğini” söylemekte, Hz. Âişe ise “selâm verip namazdan çıktıktan sonra Allâhümme ente’s-selâm’ı okuyacak kadar oturduğunu” belirtmektedir (Müslim, Mesâcid 136). Ali el-Kârî bu rivayet farkını dikkate alarak şöyle bir yorum getirmektedir: Şayet öğle, akşam ve yatsı namazlarında olduğu gibi farz namazdan sonra bir sünnet-i müekkede varsa, istiğfâr etmeyip sadece Allâhümme ente’s-selâm okunmalı ve sonra da o müekked sünnete başlamalıdır. Şayet sabah ve ikindi namazlarında olduğu gibi farzdan sonra bir sünnet kılınmıyorsa, o zaman önce üç istiğfâr getirmeli, sonra Allâhümme ente’s-selâmı okumalıdır (Mirkat, III, 39-40).
  Efendimiz’in sünnetine uyarak, kıldığımız farz veya sünnet namazlardan sonra “Allâhümme ente’s-selâm”ı hepimiz okuruz. Ama bu zikirden önce üç defa, “Allah’tan beni bağışlamasını dilerim” anlamında “estağfirullah” deme âdeti pek yaygın değildir. Resûl-i Ekrem’in farz namazlardan hemen sonra okuduğu bu istiğfârı, biz de hiç değilse tek başına kıldığımız namazlardan sonra okumalı ve onun bu sünnetini yaşatmalıyız.
  İnsan namazdan çıkınca Rabbinin huzurundan ayrılır. Namazdan sonra istiğfâr etmekle, “Rabbim! Sana sunmam gereken kulluğu gereği gibi yapamadım; beni bağışla!” diyerek bu kul-Rab ilişkisini pek güzel bir şekilde sürdürmüş olur.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Namazdan sonra istiğfâr etmek, yapılan o ibadetin, kusuruyla birlikte kabulünü Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz etmek demektir.
  2. Selâm vererek namazdan çıkınca “Allâhümme ente’s-selâm” zikri okunmalıdır.

  Riyazüs Salihin


  Paylaş
  Allâhümme ente’s-selâm ve minke’s-selâm tebârekte yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahım selâm sensin. Selâmet ve esenlik sendendir. Ey azamet ve kerem sahibi Allahım, sen hayır ve bereketi çok olansın.
  ALLAH IN SELAMI HEPİMİZİ ÜZERİNE OLSUN İNŞ. 3. 3
  Efendimiz’in sünnetine uyarak, kıldığımız farz veya sünnet namazlardan sonra “Allâhümme ente’s-selâm”ı hepimiz okuruz. Ama bu zikirden önce üç defa, “Allah’tan beni bağışlamasını dilerim” anlamında “estağfirullah” deme âdeti pek yaygın değildir.
  kesinlikle yeni duydum ve Allah cc nasip ederse bundan sonra ihmal etmeyeceğim...

  paylaşım için Allah cc razı olsun 4. 4
  bende ilk defaduydum bilgilendirdiğn için Rabbim razı olsun 5. 5
  Efendimiz’in sünnetine uyarak, kıldığımız farz veya sünnet namazlardan sonra “Allâhümme ente’s-selâm”ı hepimiz okuruz. Ama bu zikirden önce üç defa, “Allah’tan beni bağışlamasını dilerim” anlamında “estağfirullah” deme âdeti pek yaygın değildir. Resûl-i Ekrem’in farz namazlardan hemen sonra okuduğu bu istiğfârı, biz de hiç değilse tek başına kıldığımız namazlardan sonra okumalı ve onun bu sünnetini yaşatmalıyız.
  bende Allahümme entesselamı namazlarımdan sonra okuyorum ancak ,önce estağfirullah çekilmesi gerektiğini bilmiyordum ..bundan sonra bu güzel sünneti devam ettirmete çalışacağım.Allah razı olsun paylaşım için Ervanur kardeşim. 6. 6
  bende böyle bir zikri ilk defa duyuyorum,bilgileriniz için teşekkürler,inşallah uygulayacağım,Allah c.c razı olsun.. 7. 7
  kul
  vermiş oldugun bilgiler için rabbim razı olsun inşallah. 8. 8
  Kayıtsız Üye
  çok güzel allah razı olsun 9. 9
  Her farz namazdan sonra "allahümme entesselâmü ve minkesselâm. tebârekte yâ zel- celâli vel-ikram" demek sünnettirallahümme entesselâmü ve minkesselâm. tebârekte yâ zel- celâli vel-ikram,  allahümme entesselam,  allahumme entes selam,  allahümme entesselâmü ve minkesselâm. tebârekte yâ zel- celâli vel-ikram ne demek,  allahumme ente selamu ve minke selam,  allahümme entes,  allahumme ente selam