Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Bir Bayan Annesiyle Umre Veya Hacca Gidebilir Mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir Bayan Annesiyle Umre Veya Hacca Gidebilir Mi?

  Reklam
  Şafiî mezhebine göre haccın kadına vacip olabilmesi için, kocası veya mahremi veya güvenilir bir kaç kadının bulunması gerekir. Yani kadının kocası veya mahremi varsa onunla birlikte hacca gider, yoksa bir kaç kadın bulunduğu takdirde onların refakatiyle hacca gidebilir. Şayet bunlar da bulunmazsa emniyet olduğu halde hacca gitmeye mecbur değildir. Amma isterse gidebilir(2).

  Yalnız kadın hac farizasını eda etmiş, nafile olarak hacca gitmek isterse, ancak kocası veya mahremiyle birlikte gidebilir. Kadınlarla birlikte gitmesi caiz değildir(5).
  Hanefî mezhebine gelince kadın, kocası veya mahremi olmazsa hiç bir surette hacca gidemez. Mutlaka gitmek isterse nafile haccı olmamak şartıyla yolculuk hususunda Şafiî mezhebini taklîden gidebilir.

  1- Muğni'l-Muhtac, I/467
  2- Aynı eser I/467

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Bir Bayan Annesiyle Umre Veya Hacca Gidebilir Mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bİr bayanın tek başına hac yapması uygun değildir. Bunun yerine hiç gitmemesi daha iyidir. Mümkünse hiç evlenemeyeceği kimselerle ya da bir kaç bayanla gidilmeli.