Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacca Gitmeden önce Onu Ilan Etmek Şart Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacca Gitmeden önce Onu Ilan Etmek Şart Mıdır?

  Reklam
  Soru : Hac ca gidenler genelde giderken gittiğini söylüyor gelince mevlüt okutuyor.böyle yapmak şartmıdır.bir ay sonra kısmetse gideceğim.herkesten hbersiz gitsem,gittiğimi ilan etmesem uygun olurmu?geldikten sonra bak hacca gittin şöyle yap,böyle yapma yada gitti ama başı açık(kocam izin vermiyor)geziyor gibi sözler duymamak için başkaları benim için gıybet yapmasın diye uygun olurmu?
  Bu saydığınız şeyler haccın şartlarından değildir. Hacca gideceğini duyurma ve dostlarla vedalaşma haccın adabındandır.

  Hacca gidecek kadının bulunduğu yerle Kâbe arasında bir sefer mesafesi (90 km.`lik yol) veya daha fazla mesafe bulunduğu zaman kadın ister genç, isterse yaşlı olsun, beraberinde kocası veya bir mahremi bulunmadan haccedemez. Kadına mahrem sayılanlar, onun ebedî olarak kendileriyle evlenemeyeceği kimselerdir. Bununla beraber bu kimselerin âkıl, bâliğ ve kendilerine güvenilir kimseler olmaları da şarttır. Kadını hacca götürecek olan kocanın veya mahremin yol ve nafaka masrafları, kadın tarafından ödenir. Kendisini hacca götürecek mahremi bulunup kendisinin o mahremin yol ve nafaka masraflarını karşılayabilecek malî imkânı da olsa kadına kocasının izni olmasa bile hac farz olur. Fakat nafile hac için kocanın izni şarttır.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Hacca Gitmeden önce Onu Ilan Etmek Şart Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gitme durumu olan bir kimsenin hac vazifesini ifa etmesi zorunlu olur. Uzun bir yolculuğa çıkılacağı için vedalaşmak ve onların istediği duaları almak için duyurmak gerekir.