Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Umreye Gidenin Kul Hakkı Dışında Tüm Günahları Affolunabilir Mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Umreye Gidenin Kul Hakkı Dışında Tüm Günahları Affolunabilir Mi?

  Reklam
  Umre, hac gibi belirli bir zamana bağlı olmaksızın yapılan Kâbe ziyareti anlamında bir terim. Umre, Hanefî ve Malikî mezheplerine göre sünnet-i müekkede, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre farzdır.

  Hac, sadece hac mevsiminde yapıldığı halde, umre her zaman yapılabilir. Ancak Kurban Bayramının arefe günü ile, bu bayramın dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazanda yapılması ise daha çok sevaba vesîledir. (Elmalılı H. Yazır, Halk Dini Kur'ân Dili, II/709).

  Umre esas itibariyle, Kâbe'yi tavaf (etrafında yedi defa dönmek) ve Safa ile Merve tepeleri arasında yedi defa sa'y (koşmak) dır. Hacda olduğu gibi; Müzdelife'ye gitmek, Arafat'ta vakfe yapmak, Mina'da şeytan taşlamak umrede yoktur.

  Umre yapan kişinin tüm günahları affolunabilir. Ancak hacca veya umreye gider herkesin kul hakkı dışında bütün günahları affolunur gibi kesin bir kayıt yoktur.


  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Umreye Gidenin Kul Hakkı Dışında Tüm Günahları Affolunabilir Mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Geçmişte hangi günah işlenmiş olursa olsun küçük ve büyük tüm günahların af olacağı bildirilmiştir. Bir tek kul hakkı silinmez. Ancak helallik alınarak silinir.umreye gidenin günahları silinir mi,  umreye gidenin günahları af olur mu,  umreye gidenin günahları affolur mu,  umrede günahlar affolur mu,  haciya yada umreye gidenin gunahlari af olurmu,  umreye gidince günahlar silinir mi,  hacca gidenin günahları af olur mu