Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hac için yaşlanınca gidersin diye tavır koyan damat adayına karşı tepkimiz ne olmalı? Hakkında Kısa Bilgi
  1. 1

    Reklam

    Hac için yaşlanınca gidersin diye tavır koyan damat adayına karşı tepkimiz ne olmalı?

    Reklam
    SORU: Kızım 26 yaşında üniversite mezunu. 12 senedir namazını kılıyor ama tesettürlü değil. Evlilik aşamasına geldiği erkek arkadaşı, namaz kılmasına, oruç tutmasına, 3 kez umreye gitmesine karşı çıkmadığı, namaz kılmasını desteklediği, mescidde camide namazını kılmasını kapıda beklediği halde, hac kurasına yazılmasından rahatsız oldu. Hac kurası da çıkmadı zaten. Normalde konu kapandı. Damat adayının ailesi hacı bir eşle yapamayacağı konusunda oğluna uyarıda bulununca, bu yaşta hacca gitmeni istemiyorum yaşlanınca gidersin diyerek 50 yaş sınırı koydu. Kabul etmezse evlilik olmayacağını öne sürdü. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. O mübarek yerlere gitmek davetle olur. Allah’a tevekkül edip benim için ne zaman hayırlıysa o zaman nasip eylersin demek mi lazım yoksa bu engelde hayır mı aramalıyız?

    CEVAP: Selamünaleyküm.

    Hacc, sıradan bir ibadet değildir. İslam’ın beş temelinden biridir. Gitti veya gidemedi; önemli olan bir Müslüman’la evlenecek birisinin Hacca karşı söz söylemesi, onunla nikâh bağı kuramayacağımızı gösterir. Samimi bir tevbe etmedikçe bu evlenme teşebbüsü bitirilmelidir. Bilerek kendimizi tehlikeye atamayız.


    Nureddin Yıldız


    Paylaş
    Hac için yaşlanınca gidersin diye tavır koyan damat adayına karşı tepkimiz ne olmalı? Mumine Forum

  2. 2
    Reklam
    İslamın beş şartından biri olan hac ibadeti kişinin maddi durumu el verdiği zaman en kısa zamanda bunu yerine getirmesi kendisine farz bir ibadet haline gelmektedir.