Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Zilhicce ayının hilali bir yerde görülse ne kadar mesafedeki yerleri bağlar? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zilhicce ayının hilali bir yerde görülse ne kadar mesafedeki yerleri bağlar?

  Reklam
  Zilhicce ayının hilâli bir yerde görülse, hilâlin görülmesi ne kadar mesafedeki yerleri bağlar? Meselâ İstanbul’da hilâl görülse, Amasya’da oturanlar bayram yapabilir mi? Bu hususta tayin edici olan nedir?


  Cevap
  Ramazan ayının hilâli dünyanın herhangi bir yerine görülürse, başka yerde oturanlara da Ramazan orucuna başlamak lâzım gelir. Zilhicce hilâli böyle değildir. Her yerde ayrı ayrı görülmesine itibar edilir. Şimdi dünyanın bir yerinde görülünce, takvimler Zilhicce ayını başlatıyor. Bu sebeple kurbanları ikinci gün kesmek, hacda ise ve Zilhicce hilâli takvimlerde yazdığı gün Hicaz'da görünmemişse, ertesi gün tekrar Arafat’a çıkmak lâzımdır. Hilâlin görülmesi bu zamanda çok zordur. İlânı da şer’î hâkim (kadı) tarafından yapılır. Bu ise mümkün değildir. Bu zamanda hilâlin görülebilir olması kâfidir. Nitekim fıkıhta böyle bir kavil vardır.

  Hilâlin bir yerde ne zaman görülebileceği, dolayısıyla bu beldede kamerî ayın ne zaman başlayacağı internetten ecnebi zaman hesaplama sitelerinden öğrenilebilir. Diyânet’in sitesinde de hilâlin nereden görüneceği yazmaktadır.

  Prof.Dr Ekrem Buğra Ekinci  Paylaş
  Zilhicce ayının hilali bir yerde görülse ne kadar mesafedeki yerleri bağlar? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zilhicce ayı ramazan ayından farklı olarak ayın görünmesi şarttır. Ramazan ayında ise herhangi bir yerde görünmesi ile ramazanın başladığı kabul edilirken zilhicce ayında ise bir mekanda bulunan kişilerin orada hilali görüyor olması gerekir.