Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Haccın maddi ve manevi faydalarını açıklar mısınız,nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac etmenin faydaları varmıdır,varsa ne gibi faydaları vardır?

  Reklam
  Haccın maddi ve manevi birçok faydaları vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  - Hacca giden Müslüman, Allah’ın kendisine verdiği vücut sağlığı ve mal zenginliği gibi dünya nimetlerinin şükrünü yerine getirmiş olur.

  - Değişik ülkelerden gelen Müslümanlar görüşüp tanışır ve bilgi alış-verişinde bulunur; aynı zamanda ticarî ilişkilerde bulunurlar.

  - Hac, insanın kul hakkı dışında diğer günahlardan affedilmesine sebeptir. Bunun için günahlarının affedilmesi için dua ederler. Bir daha kötü bir iş yapmamak, dürüst ve ahlâklı olmak üzere Allah’a söz verirler.

  - Hac, çeşitli Müslüman ülke insanları arasında kardeşlik kurulmasına yardımcı olur. İslâm dininin birlik ve beraberlik dini olduğu, hacda daha kolay anlaşılır.

  - Hac mevsiminde Kâbe mahşer yerini andırır. Hac ibadetini yerine getiren Müslüman dünya menfaatleri için yapılan kötü işlerin ne kadar boş ve anlamsız olduğunu kavrar.

  - Biliyoruz ki seyahat insan sağlığı için çok faydalıdır. Hatta ruhî sıkıntılardan kurtulması için insanlara seyahat tavsiye edilir. Allah da Kur’an’da gezip dolaşmayı tavsiye etmiştir. İşte hacca gidenler bu seyahati tabiî olarak yapmış olurlar.

  - Bütün hacı adaylarının renk, ırk ve meslek ayırımı gözetmeden bembeyaz ve aynı tip ihram içinde bulunmaları, eşitlik fikrinin yerleşmesine yardımcı olur.

  - Aynı zamanda hac ibadeti dünya Müslümanları arasında tanışma, yakınlaşma, birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve kardeşlik duygularının gelişmesine yol açtığı için evrensel boyutları olan bir ibadettir.

  - Kısaca, hacca gidenlerin inançları tazelenir. İnsanlığa hizmet aşkları artar. Yardım duyguları gelişir. Bütün insanların eşit ve kardeş olduğunu kavrar. Böylelikle dostluk, sevgi ve barış sağlanmış olur.
  S.İslmyt
  Paylaş
  Hac etmenin faydaları varmıdır,varsa ne gibi faydaları vardır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac her şeyden önce Allahu tealanın insanlara bir emridir. Bu yine insanların iyiliği için emredilmiştir. Geçmişteki küçük ve büyük tün günahlarının affedilmesi açısından önemlidir. 3. 3
  İnsanın bütün kirlerden arındırıp anadan doğma temiz bir hale getiren hac Müslümanlar için maddi ve manevi olarak ayrı bir öneme sahiptir.haccın maddi ve manevi faydaları,  hac ibadetinin önemi maddi manevi faydaları,  ibadet ve duanın maddi manevi faydaları gibi konular nelerdir,  haccın maddi manevi önemi,  hac ibadetinin maddi ve manevi faydaları,  hacın manevi. faydaları nelerdir,  hac madi ve manevi faydalari