Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hac görevlerini yapacağı esnada regli nedeniyle hastalanan kadının durumu nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac görevlerini yapacağı esnada regli nedeniyle hastalanan kadının durumu nedir?

  Reklam
  SORU: Bir hanım hac günlerinde hasta olsa (regl) hac ibadetini ve yapması gereken tavaf, say vakfe gibi menasikleri nasıl yapmalı?…. Hac görevlerini yapacağı esnada bu sebeple hastalanan kadının durumu nedir?


  CEVAP:
  Hac ibadeti esnasında özel günleri başlayan hanımlar için yapılması sakıncalı olan tek şey tavaftır. Haccın önemli farzlarından biri olan İFADA tavafı yapılmadan hac tamamlanmış olmaz. Hanımlar için şöyle bir uygulama yapılabilir:
  Mümkünse kanamayı engelleyici ilaç kullanarak kanamayı erteletmeliyiz. Bunun bir sakıncası olmaz. Hiç bir şekilde kanamayı engelleyemeyen için ulemanın, bugünkü şartları kollayarak verdikleri fetvalar doğrultusunda o haliyle de olsa tavafını yaparak ülkesine dönmesi mümkündür. Yalnız bu durum, hacca uzaktan giden müslümanlar içindir. Mekke ve Medine’yi yakın bölgelerden hacca gidenler için bu fetva geçerli değildir

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Hac görevlerini yapacağı esnada regli nedeniyle hastalanan kadının durumu nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac vazifesini yaparken hayız olan bayanların tavaf ve diğer şartları yerine getirmeleri mümkün olmadığı için ve memleketlerine döndükleri takdirde ibadetleri eksik kalacağı için ya ilaçla önceden geciktirip önlem alınır ya da geçmesi beklenmeli.