Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Peygamber Efendimiz'in (sav) yaptığı hac çeşidi hangisidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber Efendimiz'in (sav) yaptığı hac çeşidi hangisidir?

  Reklam
  Cevap: Hz. Aişe'nin (ra) rivayet ettiği bir Hadis-i Şerif ve şerhlerdeki açıklamalar ile sorunuzu cevaplandırmak isterim. Aişe (ra) validemiz diyor ki: "Biz veda haccı senesi Resulullah (sav) ile birlikte (hac yolculuğuna) çıktık. Bizden kimi Umre'ye niyet etmiş, kimi de haccı ifrada niyet etmişti. Resulullah (sav) da hacc-ı ifrada niyet etmişti." (Buhari c. 2, s. 151)

  Buhari şerhi Kastalani'de şu ifade vardır: Peygamber (sav), hacc-ı ifrada niyet etmiş, sonra yolculuk sırasında buna umreyi ilave etmiş (böylece hacc-ı kıran yapmış) idi. (Kastalani c. 3, s. 130)

  Yolculuk sırasında Akik vadisine geldiklerinde Cebrail aleyhisselam gelmişti. Resulullah (sav) namaz kılmış ve haccının niyetine umreyi de eklemişti. Böylece yapılan hac, hacc-ı kırana dönmüş oldu. (Tecrid tercemesi S. 88)

  Mehmed Emre  Paylaş
  Peygamber Efendimiz'in (sav) yaptığı hac çeşidi hangisidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hicretten dokuz yıl sonra hac ibadeti emredilmiştir. Peygamber efendimizde vefatından kısa bir süre önce hac vazifesini yaparak veda hacını da gerçekleştirmiş oldu.peygamberimiz hangi haccı yaptı,  peygamberimiz hangi haccı yapmıştır,  peygamberimizin yaptığı haclar,  peygamberimizin haccinin cesiti neydi,  peygamber efendimiz hac yaptımı,  peygamberimiz sav hangi haci yapmis,  peygamber efendimizin yaptığı hac nedir