Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan İhram ne demektir,ihramın anlamı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İhram ne demektir,ihramın anlamı nedir?

  Reklam
  Hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, diğer zamanlarda helal olan bazı fiil ve davranışları, hac veya umrenin rükünleri tamamlanıncaya kadar kendine haram kılmasıdır. İhramın, niyet ve telbiye olmak üzere iki rüknü vardır.

  Niyet, hac veya umre yapmaya karar vermektir. Niyetin dil ile yapılması müstehaptır.

  Telbiye ise, “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk lâ şerîke lek,(Allâh’ım, davetine isteyerek uydum, emrine amadeyim. Senin eşin ve ortağın yoktur. Sana yöneldim, hamd senin, nimet senin, mülk de senindir. Eşin ve ortağın yoktur.)” demektir.

  Niyet ve telbiye ile birlikte ihramın yasakları başlar. İhramlıya, vücudundaki saç ve kılları kesmesi, yolması veya tıraş etmesi; tırnak kesmesi; dikişli elbise giymesi (erkekler için); güzel koku sürünmesi; süslenmek için yağ, boya vb. makyaj malzemesi kullanması; başını (erkekler için) ve yüzünü örtmesi, eldiven, çorap ve topukları örten ayakkabı giymesi; cinsi münasebette bulunması; avlanması; harem bölgesindeki bitkileri kesmesi yasaktır.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  İhram ne demektir,ihramın anlamı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac ya da umre vazifesi yapıldığı zaman bu ibadete başlamadan önce ihram adı verilen dikişsiz elbise giyilerek dünyalık elbiselerden ve süslerden uzaklaşılmış olur.