Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacda kesilmesi gereken kurbanlar, harem dışında kesilebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacda kesilmesi gereken kurbanlar, harem dışında kesilebilir mi?

  Reklam
  Hac ve umre sırasında Harem’de kesilen kurbanlık hayvanlara ve Kâbe’ye ve Harem bölgesine hediye olmak üzere kesilen kurbana hedy denir.

  Hedy kurbanları, vacip ve nafile olmak üzere ikiye ayrılır. Kıran veyaTemettu’ haccı yapanların hedy kesmeleri ile ceza kurbanları, ihsar kurbanı ve harem bölgesinde kesilmesi adanan kurbanlar vaciptir. Hac veya umre yapılırken, bir yükümlülük bulunmadığı halde kesilen kurbanlar ise nafiledir.

  Hedy kurbanları, ister vacip, isterse nafile olsun, Harem bölgesi içinde kesilir. Harem bölgesinde kesilmez ise, vacip olan hedy kurbanlarının Harem bölgesinde yeniden kesilmesi gerekir. Ancak nafile olarak kesilenlerin yeniden kesilmesi gerekmez.

  Hacda bulunan kişilerin, hac kurbanı (hedy) dışında, bayram münasebetiyle nafile olarak kurban kesmek istemeleri halinde, bunu vekalet yoluyla kendi ülkelerinde kestirmeleri daha uygun olur.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Hacda kesilmesi gereken kurbanlar, harem dışında kesilebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac vazifesini ifa ederken yapılan yanlışlar nedeniyle kurban kesmek zorunda kalan kimseler hac dışında da kesebilir ancak bir tek hac kurbanı hacda kesilmektedir.