Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hac yapılmasındaki amaç nedir ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac yapılmasındaki amaç nedir ?

  Reklam
  accın ibadet olduğunu Kuran'dan biliyoruz. Peki neden Hac İbadeti var? Suudi Arapları zengin etmek için mi? O çöl de, Suudi Kral daha fazla turizm geliri etsin diye mi?

  Hac ibadeti var ve bu ibadetin sebepleri aşağıda sıralandığı gibidir.

  1- Hacda, oraya gelen tüm insanlar aynı elbiseleri giyerler ve kim zengin kim fakir belli olmaz, dolayısıyla sosyal sınıf farklarının oluşturduğu sınıfsal faşizm olgusu hacda geçersizdir.

  2-Hacda, bütün ırklardan insanlar aynı yere gelip namaz kılıp dua ederer ve yanyana duran insanlar aslında evrensel insan olduklarını keşfederek, geldikleri coğrafya, ülke, bölgenin önemli olmadığını anayarak evrensel olmanın keyfini doyasıya yaşayarak ırksal, etnik ve bölgesel Faşizmin kökleri hacla Müslümanın kafasından silinir.

  3-Hacda, insanlar Safa ve Merve tepeleri arasında gidergelirken Hacer'i ve onun çaresizlik içinde olmasına rağmen Yaradana güvenmesi ve huşuunu yaşayarak bu ibadeti bir kadına borçlu olmanın bilinciyle anne olan ve evladı İsmaile su arayan bir kadının dramını düşünerek kendinden geçerler ve her kadına ve özellikle anneye saygı duyarlar.

  4-Hacda, insanlar oraya binbir türlü sıkıntılarla gelerek yolda sabretmenin, gelinen yerlerin özelliklerini öğrenerek hem bilgi hemde görgülerini arttırırlar. Hac sayesinde hem oraya (araba yada otobüsle) giderken geçilen ülkelerdeki tecrübelerden hemde hacda orada bulunan çeşitli meslek ve çevrelerden gelen insanlarla kaynaşarak varsa çekilen sıkıntılar paylaşılıyor ve bunun huşuu yaşanıyor.

  5-Kabe'nin yanına gelerek yeryüzünün en önemli kutsal mekanına geldiğinin bilinciyle, Hz. İbrahim ve İsmaili ve onların bu kutsal mekanı nasıl işa ettiğini düşünüyor, ismail'in kurban edilmesi meselesini hatırlayarak hiç bir şeyi (para, makam, cinselik, nefs) Allahtan üstün tutmayacağına İbrahim gibi söz verirler, Hz. Muhammed'in hayatından kesitleri bir kez daha hatırlar ve huşuu duyarlar.

  Ayhan Özcimbit  Paylaş
  Hac yapılmasındaki amaç nedir ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İbadetlerin bir çok anlamı ve faydası bulunmaktadır. Hac vazifesinde de hem Allahu tealaya yakınlaşmak hem de insanların geçmişteki tüm günahlarının affedilmesi için Allahu tealanın bir hediyesidir.