Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Kendisine hac farz olan kişi,hacca gitmek yerine, bu parayı fakirlere dağıtsa Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kendisine hac farz olan kişi,hacca gitmek yerine, bu parayı fakirlere dağıtsa

  Reklam
  Kendisine hac farz olan kişi, hacca gitmek yerine, hac için gerekli olan parayı fazlasıyla memleketindeki fakirlere dağıtsa, bu hac yerine geçer mi ve haccetmiş olur mu?


  Bir Müslüman yerine getirmekle mükellef olduğu ibadetini Yüce Allah'ın emrettiği şekilde yerine getirdiğinde o ibadeti ifa etmiş olur ve sevabını alır. Her ibadetin de kendine özgü farzları, olmazsa olmaz şartları vardır. Kişi mükellef olduğu ibadeti yapabilecekken onun yerine kendi kendine uygun gördüğü bir hayırlı işi yapmakla mükellefiyetinden sıyrılamaz. Çünkü Allah'ın kullarına emrettiği her şeyde insanlar için dünya ve âhirete yönelik pek çok hikmetler bulunmaktadır. Kısaca; her İlâhi emir teslimiyet gerektirir ve -kesinlikle- insanın yararınadır.

  Kaynak:Zaman  Paylaş
  Kendisine hac farz olan kişi,hacca gitmek yerine, bu parayı fakirlere dağıtsa Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Durumu iyi olan bir kimseye hac vazifesi farzdır. Bunun dışında zenginin fakirleri gözetmesi için zaten zekat sadaka ve fitre gibi ibadetler de bulunmaktadır. Hac dışında da bunları yapmak zorundadır.