Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hac eden kişi günahlarından gerçekten arınır mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac eden kişi günahlarından gerçekten arınır mı?

  Reklam
  Müslüman'ın dünya ve ahiret hayatı bakımından çok önemli bir dönüm noktası olan hac, samimi ve ihlasla yerine getirildiğinde Müslüman'ı günahlarından arındırır. Kişinin Allah (cc) katındaki derecesini yükseltir. Ödül olarak cenneti kazanmasına vesile olur. Haccı yaşayan Müslüman ahlâken mükemmelleşir. İnsanlarla olan ilişkileri hoşgörülerle güzelleşerek olgunlaşır.

  Haccın faziletinin büyüklüğünü açıklayan birçok hadis-i şerif Hz. Peygamberimiz (sas) tarafından dile getirilmiştir. Örneğin:

  - "Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa -kul hakları hariç- annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner." (Buhari, Hac, 4)

  - "Haccedenler ve umre yapanlar Allah'ın misafirleridir. Kendisine dua ederlerse, dualarını kabul eder, bağışlanma dilerlerse onları bağışlar." (İbn Mâce, Menasik, 5)


  - "Hac ve umreyi art arda yapınız. Çünkü bu ikisi, körüğün demir, altın ve gümüşün pasını giderdiği gibi fakirliği ve günahları yok eder." (Tirmizi, Hac, 2)


  Görüldüğü gibi; hac yapan Müslüman, günahlarından arınmış bir şekilde evine döner.


  Kaynak:Zaman


  Paylaş
  Hac eden kişi günahlarından gerçekten arınır mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac vazifesini ifa eden bir kimsenin geçmişte yapmış olduğu küçük ve büyük tüm günahlarının affedileceği bildirilmektedir. Allahu tealanın söylemiş oldukları haktır.hac günahlardan arınmak,  hacca giden günahlarından arınır mı,  hacca giden günahlarından arınırmı