Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Gayri meşru yoldan gelen apayla hacca gitmek doğru mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gayri meşru yoldan gelen apayla hacca gitmek doğru mu?

  Reklam
  SORU: Eniştemiz yurt dışında yaşayan, fakat 15 senedir hapiste ve müebbet mahkumudur. Kazançlarını gayri meşru yoldan elde etmiş olan (mafya, bar vs.gibi) bu kazanımları ile otel yapıp işletmeye devam ediyor. Yalnız otel turistik bir otel ve Türkiye’de işletiliyor. Teyzem hacca gitmek istiyor ancak kendi kazancı o kadar yok, olan birikimini zamanında eniştenin peşine harcamış. Şimdi teyzeme izin vermiş parasını karşılıyormuş. Bu para ile hacca gidilir mi? Hakkınızı helal ediniz biraz uzun oldu acil cevap olursa sevinirim!

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Teyzenize kendi parası olmadıkça hac farz olmaz. Eşinin şüpheli maldan ona verip hacca gitmesi ile hac yapmış olur ama bu onun hac yapması ile yapmaması arasında fark olmayacak bir iş yapması anlamına gelir. En azından masrafın ağırlığını kendi helalinden karşılamadıkça hacca gitmemesinin daha iyi olacağını düşünürüm.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Gayri meşru yoldan gelen apayla hacca gitmek doğru mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kimsenin durumu iyi değilse zekatta olduğu gibi hacda da zorunluluk yoktur. Özellikle helal yoldan kazanılmayan para ile sevap işlemek sevabını azaltır.