Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hac niçin yapılır,Hac yapmanın anlamı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hac niçin yapılır,Hac yapmanın anlamı nedir?

  Reklam
  Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır.

  Aynı zamanda Allah’ın buyruklarını yerine getirmekle onun sevgisini kazandığımız gibi, verdiği nimetlerden dolayı da şükretmiş oluruz. Çünkü Allah sevgiye, saygıya ve ibadet edilmeye lâyık tek varlıktır.

  İslâm’ın beş temel şartından biri olan
  hac,
  hem mal hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa hac ibadetini yapmaları farzdır. Yüce Allah Kur’an’da:
  “Yoluna gücü yetenlerin Allah’ın evi (Kâbe)ni hac ve ziyaret etmeleri, insanlar üzerinde Allah’ın bir Hakkı’dır.”
  (Ali İmran, 3/97) buyurmuştur. Peygamberimiz (asv) da haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak saymış, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir.

  Sorularla İslamiyet
  Paylaş
  Hac niçin yapılır,Hac yapmanın anlamı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allahu tealanın emri olan hac vazifesi insanlara farz kılınan bir ibadettir. İnsanların tüm günahlarından temizlenmesini isteyen Allahu teala durumu iyi olanların hac vazifesini yapmaları istenmiştir.