Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Bir kitap da okuduğıuma göre hac 3 farklı zamanda yapılabliyormuş,bu doğru mudur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir kitap da okuduğıuma göre hac 3 farklı zamanda yapılabliyormuş,bu doğru mudur?

  Reklam
  Bir kitap da okuduğıuma göre hac 3 farklı zamanda yapılabliyormuş.Doğru mudur?


  Cevap:
  Hac, "Mekke şehrindeki Kâbe'yi ve civarındaki kutsal sayılan özel yerleri, özel vakit içinde, usulüne uygun olarak ziyaret etmek ve yapılması gereken diğer menâsiki yerine getirmek" demektir.Kâbe'yi ziyaretle ilgili ibadetlerden biri de "umre"dir. Ziyaret belirli zamanda ve Arafat vakfesiyle birlikte olursa "hac"; belirli bir zamana bağlı olmayarak vakfesiz yapılırsa "umre" adını alır. Umre yapmanın özel bir vakti olmadığından umre için her zaman ihrama girilebilir.Hac ayları girmeden hac menâsikinden hiçbiri yapılamaz.Haccın farzlarını yani "ihrama girme", "Arafat vakfesi" ve "ziyaret tavafı"nı, kendileri için belirlenmiş özel vakitlerinde yapmak haccın geçerlilik şartıdır. Hac törenleri (menâsik), hac ayları içinde yapılır. Hac ayları, hac menâsikinin yapılacağı aylar olup, şevval ve zilkade ayı ile zilhicce ayının ilk on günüdür. Bu aylardan önce hac menâsikine başlanmaz. Ayrıca hacla ilgili vakfe, tavaf, sa`y, şeytan taşlama gibi menâsikten her birinin bu aylar başladıktan sonra belirlenen vakitler içinde yapılması gerekir, aksi halde sahih olmaz. (Diyanet İslam İlmihali)

  Sakarya il müftülüğü
  Paylaş
  Bir kitap da okuduğıuma göre hac 3 farklı zamanda yapılabliyormuş,bu doğru mudur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac vazifesinin belli bir zamanı vardır. Bu zamanlar dışında hac vazifesi yapılmaz. Umre ve hac olmak üzere iki farklı zamanlarda yerine getirilmektedir.