Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Yanında mahremi olmayan kadınların hac hükümleri nedir yalnız Hacca gidebilirler mi?? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yanında mahremi olmayan kadınların hac hükümleri nedir yalnız Hacca gidebilirler mi??

  Reklam
  Bir şahsın hacc ibâdeti ile mükellef olabilmesi için Müslüman, aklı başında, ergenlik çağına girmiş, hür ve muktedir olması gerekir. Muktedir olmak, maddi imkânlara ve güvenliğe sahip olmak demektir. Bunun için kişinin gerek kendisine ve gerekse geçindirmek zorunda olduğu şahıslara, hacca gidip dönünceye kadar yetecek maddî güce sahip bulunması, yolculuğu engelleyecek bir hastalık, yahut sakatlığının bulunmaması, yolun açık ve günvenli bulunması (yolda hayatî bir tehlikenin mevcut olmaması) gerekir.

  Kadınların ayrıca yanlarında mahrem (nikâh düşmeyecek kadar yakın) bir akrabaları, yahut kocalarının bulunması şarttır. Böyle bir kimsesi bulunmayan, diğer şartları da taşıyan kadın farz olan haccı yapmak isterse, güvenilir kadınların bulunduğu bir gurup içinde haccını yapabilir; bunun için sahte nikâhlara gerek yoktur.
  S.İslmyt  Paylaş
  Yanında mahremi olmayan kadınların hac hükümleri nedir yalnız Hacca gidebilirler mi?? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların yanında birinci derecen yakın olan yani eşi ya da nikah düşmeyecek kimselerin olması şarttır. Bunlardan biri olmadığı takdirde haca gitmeleri doğru olmaz.