Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan İhramın anlamı nedir ihrama girmek ne demektir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İhramın anlamı nedir ihrama girmek ne demektir?

  Reklam
  Hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, diğer zamanlarda helal olan bazı fiil ve davranışları, hac veya umrenin rükünleri tamamlanıncaya kadar kendine haram kılmasıdır. İhramın, niyet ve telbiyeolmak üzere iki rüknü vardır.

  Niyet, hac veya umre yapmaya karar vermektir. Niyetin dil ile yapılması müstehaptır.

  Telbiye ise, “Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne’l-hamde ve’n-ni’mete leke ve’l-mülk lâ şerîke lek, (Allâh’ım, davetine isteyerek uydum, emrine amadeyim. Senin eşin ve ortağın yoktur. Sana yöneldim, hamd senin, nimet senin, mülk de senindir. Eşin ve ortağın yoktur.)” demektir.

  Niyet ve telbiye ile birlikte ihramın yasakları başlar. İhramlıya, vücudundaki saç ve kılları kesmesi, yolması veya tıraş etmesi; tırnak kesmesi; dikişli elbise giymesi (erkekler için); güzel koku sürünmesi; süslenmek için yağ, boya vb. makyaj malzemesi kullanması; başını (erkekler için) ve yüzünü örtmesi, eldiven, çorap ve topukları örten ayakkabı giymesi; cinsi münasebette bulunması; avlanması; harem bölgesindeki bitkileri kesmesi yasaktır.
  S.İslmyt
  Paylaş
  İhramın anlamı nedir ihrama girmek ne demektir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İhrama girdikten sonra tüm bedeni ve dünyalık isteklerden bir süre uzaklaşmaktadır. Bedeni temizlik yapılmadığı gibi cinsi münasebet ve diğer dünyalık işler de yapılmaz.ihrama girmek nedir,  ihrama girmek ne demek,  ihramın anlamı,  ihramın anlamı nedir,  ihram anlamı nedir,  ihrama girmek ne demektir,  ihram anlamı