Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Kimler hacca gitmelidir,hac kimlere farzdır,kimlerin üzerinden hac ibadeti düşer? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kimler hacca gitmelidir,hac kimlere farzdır,kimlerin üzerinden hac ibadeti düşer?

  Reklam
  Gücü yeten, yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır. Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:

  Erkek olsun, kadın olsun şartlarını taşıyan her Müslümana, ömründe bir defa haccetmek farzdır. Üzerine hac farz olan kimse, bu ibadeti geciktirmeden bir an önce yerine getirmelidir. Üzerine farz olduğu halde bir takım gerekçelerle bu önemli ibadeti yerine getirmeyip ileri yaşlara ertelemek dinen uygun değildir. Bu şekilde haccını erteleyip daha sonra bizzat hac yapamayacak duruma düşen kimse, yerine bedel (vekil) göndermek zorunda kalır.

  Bir kimsenin hac ibadetiyle yükümlü sayılması için; Müslüman, akıllı, erginlik çağına ulaşmış, hür, hac için yeterli malî imkâna sahip ve bu ibadeti yerine getirecek vakte erişmiş olması şarttır. Bu şartlardan birini taşımayan kimseye hac farz olmaz.
  S.İslmyt  Paylaş
  Kimler hacca gitmelidir,hac kimlere farzdır,kimlerin üzerinden hac ibadeti düşer? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haca gidecek kadar maddi gücü olan ve yanında eşi ya da evlenmesi haram olan bir kimse il özellikle bayanlar için bu şart önemli olup bunun sağlanmaması halinde haca gitmeleri uygun değildir.kimler hacca gitmekle yükümlüdür,  kimler hacca gitmelidir,  hacca kimler gitmeli,  hacca kimler gitmelidir,  hac kimlere farzdır,  kimler hacca gitmek zorundadır,  hac kimlere duser