Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Müslümanlar neden Hac yaparlar hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Müslümanlar neden Hac yaparlar hükmü nedir?

  Reklam
  Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır.

  Aynı zamanda Allah’ın buyruklarını yerine getirmekle onun sevgisini kazandığımız gibi, verdiği nimetlerden dolayı da şükretmiş oluruz. Çünkü Allah sevgiye, saygıya ve ibadet edilmeye lâyık tek varlıktır.

  İslâm’ın beş temel şartından biri olan hac, hem mal hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa hac ibadetini yapmaları farzdır. Yüce Allah Kur’an’da:“Yoluna gücü yetenlerin Allah’ın evi (Kâbe)ni hac ve ziyaret etmeleri, insanlar üzerinde Allah’ın bir Hakkı’dır.” (Ali İmran, 3/97) buyurmuştur. Peygamberimiz (asv) da haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak saymış, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir.
  S.İslmyt
  Paylaş
  Müslümanlar neden Hac yaparlar hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz kuranı kerim zekat gibi ibatlerin yapılma amacında olduğu gibi hac vazifesinin yapılma amacı da aynı olup Allahu tealanın rızasını kazanıp onun emrini yerine getirmektir.müslümanların hükmü nedir