Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacca gidenlerin Bayram namazı kılması ve haccı kıran hakkında bilgi verir misiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacca gidenlerin Bayram namazı kılması ve haccı kıran hakkında bilgi verir misiniz?

  Reklam
  Soru

  1.Haccda Kurban Bayramı namazından hiç bahsedilmiyor, Müzdelife vakfesinden Mina'ya geçilip, Akabe cemresi, traş olup ihramdan çıkma... var. Bayram namazı kılınmıyor mu? 2.Türkiye'den gidip önce umre sonra hacc için ihrama girip temettü haccı yapılıyor. Umreden sonra hacc için ihrama girmeden bir gün önce (Terviyeden önce) umre ve hacc için niyet edip, bir ihramla ikisini de yapsa (kıran haccına niyet ederek) kıran haccı olur mu?


  Değerli kardeşimiz;


  1- Kime cuma namazı farz ise; o kimseye bayram namazı kılmak vaciptir. Bu hüküm Hanefi mezhebine göredir. Diğer mezheplerde ise sünnettir. Bayram namazları hicretin birinci yılında meşru kılınmıştır.

  Hacca giden müslümanlar seferilik, Hacc ibadetlerinin Bayram namazı zamanına denk gelmesi ve şartların ağırlığı gibi durumlardan dolayı Kurban Bayramı namazını kılamamaktadırlar. Eğer Bayram namazı kılınan bir yere rastgelirlerse onlarla beraber kılabilirler. Ancak kılamayanlar sorumlu olmazlar.

  2- Kıran hac, hac aylarından önce veya hac ayları içinde mikattan evvel veya mikatta Umre ile farz haccı bir ihramda toplayıp bir niyetle Umre yapıldıktan sonra usulü üzere yerine getirilen hacdır. Bu şekilde hac yapılması Temettü hac yapılmasından daha faziletlidir. Bu haccı yapana da "Karin" denir. Buna ugun olarak yapılan hacca Haccı kıran denilir.


  Paylaş
  Hacca gidenlerin Bayram namazı kılması ve haccı kıran hakkında bilgi verir misiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac vazifesini ifa edenler bayram namazlarını kılmaları zorunlu değildir. Fakat bayram namazını kılan bir cemaate denk gelmeleri ile onlara iştirak edilebilir kılmayanlar sorumlu olmaz.