Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Haccın Sahih Olmasının Şartları Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haccın Sahih Olmasının Şartları Nelerdir?

  Reklam
  Haccın sahih olmasının şartı 3`tür:
  1 - Zaman (vakt-i mahsus): Haccın rükünleri, kendilerine mahsus zaman içinde yapıldıkları takdirde sahih olur. Başka zamanlarda yapılırsa hac sahih olmaz; bozulmuş, bâtıl olmuş olur. Zamandan murad, ziyaret tavafının ve Arafatta vakfenin vaktidir. Çünkü hacın rükünleri bu ikisidir. Arafatta vakfenin vakti, Arefe günü öğleden sonra Kurban bayramının 1. günü fecrin doğuşuna kadardır. Kâbe`yi ziyaret tavafının vakti ise, kurban bayramının 1. günü fecrin doğuşundan itibaren ömrün sonuna kadardır. Bir de Şevval ve Zilka`de ayları ve Zilhicce`nin ilk 10 günü haricinde hac işlerinden herhangi birini yapmak sahih olmaz. Meselâ bu aylar dışında hac için tavaf veya sa`y yapılmış olsa, sahih olmaz. Ancak ihrama girmek kerahetle câiz olur.
  2 - Mekân (Mekân-ı mahsus): Vakfe için şart olan mekân, Arafat dağı; ziyaret tavafı için, şart olan mekân ise, Mescid-i Haram`dır.
  3 - İhram: Hac için niyet edip ihrama girmedikçe hac sahih olmaz. İhrama mîkatta veya mîkattan önce girilmesi şarttır.


  Paylaş
  Haccın Sahih Olmasının Şartları Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hac vazifesi ihramını giyilmesi ile başlayarak yine bitiminde ihramı çıkartıp guslederek bitirilir. Aynı zamanda şartları yerine getirmek için mekanlarına gitmek de gerekir.