Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Ölen kişinin yerine hacca gitmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölen kişinin yerine hacca gitmek

  Reklam
  ölen kişinin yerine hacca gitmek için ondan kalan mal olması gerklimidir illa kendi kazancıyla mı gidilir yoksa ölen yakınımızın yerine kendi kazancımızla hac yapabilir miyiz?

  Kendisine hac farz olmadığı halde parası olmadığı için hac yapamamış ve vefat etmiş bir kimsenin hayırına hac yapılabilir. Vefat eden kimsenin yerine hac yapmak için illa miras bırakmış olması gerekmez. Bir evlat anne veya babası için kendi parasından da vekaletten onlar yerine hac yapabilir.

  Kendisine hac farz olduğu halde haccetmeden vefat edenler, hiç olmazsa kendisi yerine vekil olarak haccedilmesini vasiyet etmiş olmalıdır. Bu durumda mirasçıları, bıraktıkları mirasın üçte birinden masraflarını karşılayarak onun yerine vekâleten hacca gitmeli veya emîn bir kimseyi göndermelidirler.

  Vasiyet etmemiş olsa bile, haccını eda etmemiş hac yükümlüsü adına mirasçıları hacceder veya ettirirlerse, yükümlünün hac borcu ödenmiş olur. Şâfiî Mezhebi'ne göre, mirasçıları onun adına bu farîzayı yerine getirmekle yükümlüdürler.


  Paylaş
  Ölen kişinin yerine hacca gitmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ölen kimseler için sevap göndermek mümkündür hacı onlar için yaparak sevabını onlara göndermek de mümkündür. Allahu tealanın rahmetinin tecellilerindendir.ölenin yerine hacca gitmek,  ölen birinin yerine hacca gidilirmi ,  ölen kişi için hacca gidilirmi,  ölen bir kişinin yerine hacca gidilirmi,  olen kisi icin hacca gidilir mi,  olunun mali ile hacca gidilir mi,  ölenin yerine hacca gidilirmi