Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Kredi kartı ile taksitli olarak hacca gitmek caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kredi kartı ile taksitli olarak hacca gitmek caiz mi?

  Reklam
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Faizli kredi çekmek caiz değildir. Bu bakımdan böyle bir para ile hacca gitmek doğru değildir. Kredi kartı ile taksitlendirerek hacca gitmek ise caizdir. Çünkü bunda her hangi bir faizli muamele uygulanmamaktadır.

  Kredi kartı tek çeşit değildir. Faizli olanı var, faizsiz olanı vardır. Gününde ödeneni var, geciktirileni var. Şayet kartla satın aldığınız malın parasını (sözleştiğiniz) günü geçirmeden öderseniz, faize düşmeden ödemiş olursunuz. Böylece kredi kartınızdan gelen bir mahzur söz konusu olmaz.

  Kartın borcunu gününde ödemez de geciktirirseniz, elbette borcunuzu faizli ödemek zorunda kalırsınız. Böylece kartınızın mahzuru söz konusu hale gelmiş olur,
  Bütün mesele, karta tanınan faizsiz ödeme müddetinin geçirilmemesinde, geç kalıp ta faiz ödemek zorunda kalınmamasındadır. Faiz ödemeden kullanıyorsanız, mahzuru yok. Faiz ödeyerek kullanırsanız mahzuru çok.

  Ahmed Şahin

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Kredi kartı ile taksitli olarak hacca gitmek caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Birincisi kredi kartının içinde faiz olduğu için bu para ile güzel olan ibadeti yapmak doğru değildir. İkincisi kişilerin maddi durumu yoksa üzerlerine farz değildir. Bu nedenle borçlanarak gitmelerine gerek yoktur.