Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacca ya da umreye gidenleri ziyaret etmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacca ya da umreye gidenleri ziyaret etmek

  Reklam
  Hacca gidecekleri ziyaret etmek ve uğurlamak faziletlidir. Hac yolculuğuna çıkan kişinin de ailesi, komşuları ve dostlarıyla vedalaşması, helalleşmesi müstehaptır. Vedalaşırken iki kimse birbirine şöyle demelidir:
  "Dinini, emanetini, işlerinin neticesini Allah'a havale edip ısmarlıyorum. Allah seni takva ile azıklandırsın, günahını bağışlasın, nerede olursan ol hayırları sana kolaylaştırsın!"
  Hac vazifelerini yerine getirip memleketlerine dönen hacıların eş, dost, komşu ve arkadaşları tarafından ziyaret edilmesi güzel olur. Ziyarete gelenler,
  "Allah haccını kabul etsin, günahlardan korusun. Bu yolda yaptığın masrafların yerini doldursun..."
  gibi sözlerle, hacıyı tebrik ederler. Hacı da onlar için dua edip Cenab-ı Hakk’ın onları affetmesini ve bağışlamasını diler, onlar için istiğfar eder. Peygamber Efendimiz (asv):
  “Allah’ım, hacıyı ve hacının bağışlanmasını dilediği kimseleri bağışla!”(Hakim, Müstedrek, I/441)
  buyurmuştur. Bu bakımdan hacının duasını almak güzel olur.
  Hacı, kendisini ziyarete gelenlere hacda şahit olduğu güzellikleri anlatmalıdır. Karşılaştığı bir takım olumsuzluklardan bahsetmemelidir. Hacının, kendisini ziyarete gelenlere imkânları ölçüsünde ikramda bulunması da dinen güzel olur.


  Paylaş
  Hacca ya da umreye gidenleri ziyaret etmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hacca ya da umreye giden kimselerin ziyaret edilmesi bir adet haline gelmiştir. Bu kişiler ziyaret edildiği zaman sanki Mekke hissedildiği için onlardan dua istemek için gidilmektedir.umreye gidenlere mesaj,  hac tebrik mesajları,  umreye gidenlere güzel sözler,  haca gidenlere güzel sözler,  hacca gidene güzel sözler,  hacca gidenler için güzel sözler,  hacca gidenlere güzel sözler