Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Hacerü'l-Esved taşının öpülmesi doğru mudur? Bu taşa gereken saygı ve sevgi ne şekilde gösterilmelidir? Bu konuda Hz. Peygamber(a.s)'ın uygulaması nasıl olmuştur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hacerü'l-Esved taşının öpülmesi doğru mudur? Bu taşa gereken saygı ve sevgi ne şekilde gösterilmelidir? Bu konuda Hz. Peygamber(a.s)'ın uygulaması nasıl olmuştur?

  Reklam
  Fakihler, Hacerü’l-Esvedi öpmenin uygun olacağı görüşündeler. (bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/151).
  Meşhur bir rivayette Hz. Ömer (ra) Hacerü’l-Evsedi öpmüş ve şöyle demiştir:
  “Vallahi ben senin bir taş olduğunu biliyorum. Eğer Hz. Peygamber (asv)'in seni öptüğünü görmeseydim, seni öpmezdim.”(bk. Nevevî, Mecmu, 8/29).
  Demek ki, Hacerü'l-Evsedi öpmek sünnettir. Ancak eğer izdiham varsa, insanlara eziyet olacaksa, uzaktan selam ile yetinmeli, Müslümanlara eziyet etmemelidir. Çünkü, Hacerü’l-Evsedi öpmek sünnet ise, insanlara eziyet etmek haramdır.
  Sağlık açısından bir zararı olmaz. Aksi takdirde benzer şeyler camiler için de söylenebilir. Bu gibi konularda Allah’a itimat etmek gerekir.


  Paylaş
  Hacerü'l-Esved taşının öpülmesi doğru mudur? Bu taşa gereken saygı ve sevgi ne şekilde gösterilmelidir? Bu konuda Hz. Peygamber(a.s)'ın uygulaması nasıl olmuştur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hacerül esvet cennetten bir taştır. Allahu tealanın güzel mucizelerinden biridir. Kıyamet gibi büyük olayı üzerinde taşıdığı ve buradan itibaren kopacağı rivayet edilmektedir.