Soru ve Cevaplarla İslam ve Hac Soruları Forumundan Ölen kimsenin yerine vekaleten hac yapmak için illa bu kimsenin miras parasından mı kullanmak gerekir, bir yakını kendi kazancından vekaleten hacca gidebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölen kimsenin yerine vekaleten hac yapmak için illa bu kimsenin miras parasından mı kullanmak gerekir, bir yakını kendi kazancından vekaleten hacca gidebilir mi?

  Reklam
  Kendisine hac farz olmadığı halde parası olmadığı için hac yapamamış ve vefat etmiş bir kimsenin hayırına hac yapılabilir. Vefat eden kimsenin yerine hac yapmak için illa miras bırakmış olması gerekmez. Bir evlat anne veya babası için kendi parasından da vekaletten onlar yerine hac yapabilir.

  Kendisine hac farz olduğu halde haccetmeden vefat edenler, hiç olmazsa kendisi yerine vekil olarak haccedilmesini vasiyet etmiş olmalıdır. Bu durumda mirasçıları, bıraktıkları mirasın üçte birinden masraflarını karşılayarak onun yerine vekâleten hacca gitmeli veya emîn bir kimseyi göndermelidirler.

  Vasiyet etmemiş olsa bile, haccını eda etmemiş hac yükümlüsü adına mirasçıları hacceder veya ettirirlerse, yükümlünün hac borcu ödenmiş olur. Şâfiî Mezhebi'ne göre, mirasçıları onun adına bu farîzayı yerine getirmekle yükümlüdürler.


  Paylaş
  Ölen kimsenin yerine vekaleten hac yapmak için illa bu kimsenin miras parasından mı kullanmak gerekir, bir yakını kendi kazancından vekaleten hacca gidebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vefat eden bir kimse için dua ve kuranı kerim hediye edildiği gibi hac ibadeti de hediye edilebilir ya da hac borcu varsa bu başkası tarafından ödenebilir.